Страните от ЕС трябва незабавно да започнат да попълват газовите запаси, за да се подготвят за идната зима и да осигурят защита при проблеми с доставките. Това се очаква да решат европейските лидери на срещата на върха идната седмица, съобщава БТА.
Руската инвазия в Украйна подтикна лидерите на 27-те страни членки на ЕС да се споразумеят миналата седмица да се освободят от зависимостта си от руските изкопаеми горива, включително като увеличат вноса на втечнен природен газ и ускорят разпространението на възобновяемите източници на енергия.
За пълния отказ от руски газ и петрол обаче ще са необходими години и страните планират мерки, с които да смекчат потенциални нарушения на доставките от Русия, която осигурява 40 на сто от газа в ЕС, 27 на сто от петрола и 46 на сто от въглищата.
ЕК ще предложи правила до идния месец, според които ще се изисква от страните от ЕС да са попълнили съвместно газовите си запаси поне на 90 на сто до 1 октомври всяка година. В момента те са пълни едва на 26 на сто.
На фона на повишените сметки за електроенергия на европейските граждани лидерите на ЕС ще обсъждат и нови мерки за подпомагане на потребителите и бизнеса.
ЕК ще публикува през май подробен план как страните от ЕС да прекратят вноса на газ, петрол и въглища от Русия до 2027 г.
И докато европейските страни са единни по отношение на загърбването на руските изкопаеми горива, то те имат разногласия по въпроса дали да наложат санкции за петрола и газа от Русия.
Германия и Унгария са сред страните, които се противопоставят на подобни санкции, които според тях ще нанесат икономически вреди. Сред поддръжниците на подобна стъпка са Полша и Латвия, които твърдят, че стотиците милиони евро, които Европа изпраща всекидневно на Русия за енергийни доставки, финансират войната.