Бившата датска министърка по имиграция Ингер Стьойберг, известна с твърдата си позиция в тази област, днес беше осъдена на 60 дни затвор затова, че незаконно е наредила разделяне на непълнолетни двойки, търсещи убежище, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Стьойберг беше обвинена в съзнателно нарушаване на закона през 2016 г., тъй като е наредила разделяне на всички търсещи убежище бежански двойки, при които поне един от партньорите е на възраст под 18 години. Това е нарушение на Европейската конвенция за правата на човека.
Съгласно датското законодателство и законодателството в областта на правата на човека двойките трябва да бъдат оценявани индивидуално, което означава, че заповедта на министърката да раздели всички двойки с непълнолетен член е незаконна. Общо 23 двойки са били разделени.
Стьойберг, която беше министърка от Либералната партия от 2015 до 2019 г. , многократно е отричала да е давала незаконни заповеди, като заяви, че целта на действието е била да се изкоренят детските бракове и да се защитят непълнолетните момичета.
"Удовлетворени сме от присъдата", заявиха пред репортери прокурорите Йон Лауритцен и Ан Биргит Гамельорд. "Това е историческо дело", заяви тя.
По-рано в понеделник Стьойберг каза пред местните медии, че очаква да бъде оправдана.След като чу присъдата, бившата министърка заяви, че е "много, много изненадана", предаде ДПА.
Делото започна, когато сирийска двойка се оплака на омбудсмана на страната през 2016 г., след като бе разделена и настанена в различни центрове за предоставяне на убежище. Комисията, започнала да проверява случая, станал известен като "случая на булката дете", заключи миналата година, че заповедта е била "очевидно незаконна". Така се стигна до свикването на специализиран съд, упълномощен да съди само бивши или настоящи членове на правителството, за първи път от 1995 г. и едва за шести от над 170 години.
Двайсет и пет от 26-те съдии се съгласиха да осъдят Стьойберг, един беше за оправдаването й, заяви председателят на съда Томас Рордам при произнасянето на присъдата в Копенхаген. Присъдата е окончателна и не може да бъде обжалвана.