Бившият американски президент Барак Обама призова днес участниците в международната климатична конференция в Глазгоу КОП26 да се заемат със свързаните с повишаването на морското равнище рискове, пред които са изправени островните държави, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Обама каза на форума, че това, което някои островни държави преживяват, разказано от тях на преговорите за климата през 2015 г., е било от ключово значение за последвалото Парижко споразумение за климата. То ангажира държавите да удържат повишаването на средната глобална температура "доста под" 2 градуса по Целзий в сравнение с нивата от прединдустриалната епоха.
Възгледите ми се оформиха въз основа на собствения ми опит в Хавай, където израснах, каза Обама и добави, че "трябва да действаме сега, за да помогнем с приспособяване и гъвкавост".
Други оратори на КОП26 критикуваха Обама заради неуспеха на САЩ и на други западни държави да изпълнят обещанията си за осигуряване на 100 милиарда долара годишно за финансиране на дейности за забавяне на климатичните промени.
Както и други страни, САЩ, за съжаление, не са платили своя справедлив дял за финансирането на инициативи, свързани с промяната в климата, каза министър-председателят на Фиджи Франк Баинимарама. Той добави, че сега островните държави са най-уязвими, а им казват да преглътнат ситуацията и да чакат. Развитите държави ни провалят, подчерта Баинимарама.
Обама пристигна в Глазгоу днес, в началото на втората седмица от преговорите за климата. Те ще бъдат съсредоточени върху възлови детайли и ключови аспекти, които да бъдат договорени от над 190 държави с оглед по-нататъшно приложение на Парижкото споразумение.
Целта на Обама на този форум е да покаже докъде е стигнал светът от сключеното преди 6 години Парижко споразумение насам и да подчертае, че предстои още по-трудна работа.
Обама каза, че има голямо несъответствие между оптимистичните прогнози, направени миналата седмица от Международната агенция за енергията (МАЕ), че ангажиментите, поети от отделни държави и корпоративния сектор, ще ограничат глобалното затопляне до 1,8 градуса по Целзий, и прогнозата на ООН, че настоящите планове ще доведат до "катастрофално" повишение от 2,7 градуса през този век.
Това е от голямо значение за островните държави, каза Обама. Всеки градус, който можем да намалим, е важен, подчерта той.
Обама остро разкритикува Русия и Китай, които според него, използват ситуацията с климата за собствена изгода, за да избегнат реални действия по въпросите на климата, точно както и американските републиканци. Беше твърде обезсърчително, че лидерите на две от държавите, които са сред най-големите световни замърсители - Китай и Русия, отказаха дори да присъстват на форума в Глазгоу, каза Обама.
До момента техните национални планове показват, че те изглежда нямат усещане за необходимостта от неотложни действия, а са готови да запазят статуквото. Това е много жалко, посочи Обама.
Бившият американски лидер ще участва днес в "кръгла маса" с млади екоактивисти, които по думите му, трябва да продължат да оказват натиск върху правителствата да предприемат реални действия по въпросите на климата.
Появата на Обама в кулоарите на форума в Глазгоу цели да напомни на правителствата за въодушевлението, с което беше съпроводено сключването на Парижкото споразумение, и да ги призове незабавно да предприемат конкретни стъпки за осъществяване на сделката за климата от 2015 г., посочва Асошиейтед прес.