В Дания започна процесът срещу Ингер Стойберг, бившата министърка на интеграцията, съдена за принудително разделяне на двойки, кандидатстващи за получаване на убежище. Делото се гледа пред специализиран съд.
Процедурата е рядкост за страната и според анализатори подобно нещо се случва за първи път от 25 години, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Съдебните заседания ще продължат 36 дни.
26-те съдии от специалния съд се събират, за да съдят бивши и настоящи членове на правителството. Сега те ще трябва да установят дали бившата министърка е нарушила Европейската конвенция за правата на човека, като е постановила разделянето на двойки кандидати за убежище, когато съпругата е била непълнолетна.
Пристигайки в съда, 48-годишната бивша министърка изрази надежда, че ще бъде оправдана.
През 2016 г. 23 двойки бяха разделени, без да се проучи досието на всяка една от тях. Разделянето е станало след разпоредба на либералната министърка, която после напусна партията си, но не и депутатското си място. Тя се аргументира, че е направила единственото възможно нещо от политическа и хуманна гледна точка с цел борба срещу принудителните бракове на деца.
"Представете си, че идвате в Дания, страна, в която има равнопоставеност и че сте момиче, станало жертва на принудителен брак и че откривате, че вместо да ви се даде възможност да сложите край на този принудителен брак, държавата ви принуждава да живеете заедно с този мъж в бежански център", каза Стойберг пред парламента през февруари. Тогава там се разглеждаше предвидената в закона процедура дали бившата министърка да бъде пратена пред специалния съд.
От 179-те депутати 139 гласуваха тогава тя да бъде пратена в съда, а 30 се противопоставиха. 10 не участваха в гласуването.
Като министърка на имиграцията в периода 2015 - 2019 г. в десноцентристко правителство, подкрепяно от популистката антиимиграционна Датска народна партия, Стойберг възприе много рестриктивна политика за прием на бежанците и се похвали, че е направила така, че да бъдат приети над 110 поправки, ограничаващи правата на чужденците. Тя дори породи полемика, като през 2017 г. отпразнува приемането на 50 от тези поправки с юбилейна торта.