Подем на потребителските и бизнес нагласи в ЕС през май при по-слабо повишение в България

Getty images
share

Икономическите нагласи в еврозоната и в целия Европейски съюз се подобриха силно през май до най-високи нива от началото на 2018 г. благодарение на разхлабване на противоепидемичните рестриктивни мерки.

Това показват резултати от последно проучване на Европейската комисия, оповестени в петък. За България ЕК отчета по-слабо подобрение на бизнес и потребителските нагласи през петия месец на годината, информира БНР.

Индексът, измерващ икономическото доверие в рамите на ЕС, скочи през май до 113,9 пункта от 109,9 пункта през април, а съответният индекс за еврозоната нарасна до 114,5 от 110,5 пункта.

Това са най-високите нива на индекса на икономическо доверие както за еврозоната, така и в рамките на целия ЕС от първите месеци на 2018 г. и близо до техния пик от декември 2017 г. И двата индекса са над техните дългосрочни осреднени нива и над нивата им непосредствено преди коронавирусната пандемия в Европа.

Рязък скок на икономиката у нас

Подобрение на икономически нагласи в ЕС и в частност в еврозоната бележат всички бизнес сектори, като особено отчетливо е то в сферата на услугите, където съответният индекс надвиши дългосрочните осреднени нива за пръв път от март 2021 г., когато първата вълна на коронавирусната пандемия удари най-тежко този сектор. Индексът на потребителското доверие за еврозоната пък се повиши през май до -5,1 от -8,1 пункта, а за целия ЕС до -6,0 от -9,0 пункта.

В същото време аналогичният индекс на икономическите нагласи в България нарасна през май по-слабо до 98,2 от 98,0 пункта през април. Въпреки по-сдържаното повишение, индексът за нашата страна достигна най-високо ниво от февруари 2020 г. - точно месец преди и нашата страна се окаже в капана на локдаун заради първата вълна на коронавирусната пандемия.

През май проучването на ЕК отчита влошаване на в промишления сектор на нашата страна (понижение на съответния индекс до -3,3 от -0,9 пункта месец по-рано), докато има добро подобрение в сферата на услугите (до +3,0 от -5,9 пункта месец по-рано) и в търговията на дребно (до +15,5 пункта от +7,7 пункта) и по-слабо подобрение в строителството (до -6,6 от -6,9 пункта).

Индексът на потребителското доверие в България обаче се влоши през май до -22,6 пункта от -18,9 пункта през април, влошавайки се за пръв път от края на 2020 г.

В същото време индексът, измерващ очакванията за заетостта и трудовия пазар, също бележи добро повишение през май както в рамките на целия ЕС (до 110,3 от 107,9 пункта), така и в еврозоната (до 110,1 от 107,2).

За България индексът на заетостта обаче се понижава слабо през май до 110,2 пункта от 110,9 пункта през април, когато достигна най-високо ниво от февруари 2020 г. - месец преди началото на коронавирусната пандемия.

Водещи новини

Още новини