Членовете на Европейския парламент гласуваха с огромно мнозинство в четвъртък в подкрепа на замразяването на законодателния процес за ратифициране на инвестиционния пакт на ЕС с Китай, докато Пекин не отмени санкциите срещу законодателите на ЕС, пише европейската редакция на Politico.
Предложението беше прието от 599 евродепутати, с 30 гласа „против“ и 58 „въздържали се“, което нанесе удар върху съдбата на пакта, официално известен като Всеобхватно споразумение за инвестиции (CAI). „CAI определено е във фризера. Китай направи грешни изчисления и се простреля в крака", заяви в „Туитър“ Райнхард Бютикофер, председател на делегацията на Парламента за връзки с Китай.
Бутикофер е един от петимата евродепутати, санкционирани от Китай, който също наложи подобни мерки на подкомисията по правата на човека на Европейския парламент, след като 27-те страни от ЕС санкционираха четирима китайски служители, които предполагаемо са участвали в масово интерниране на уйгури в региона Синдзян.
Според предложението Парламентът заема позицията, че „всяко разглеждане на всеобхватното споразумение за инвестиции между ЕС и Китай, както и всяка дискусия относно ратификацията в Европейския парламент, основателно са замразени, тъй като са въведени китайските санкции“.
То също така изисква „Китай да отмени санкциите, преди (ЕП) да се заеме с CAI, без да се засяга крайният резултат от процеса на ратификация на CAI“, и в него се отбелязва, че евродепутатите очакват Европейската комисия „да се консултира с Парламента, преди да предприеме каквито и да е стъпки към сключването и подписването на CAI“.
По-рано Пекин заяви, че очаква членовете на Европейския парламент да „размислят сериозно“ и да ратифицират сделката възможно най-скоро. Все още няма признаци от Пекин, че планира да премахне санкциите, които той нарече „необходими, законни и справедливи“.
На въпроса за гласуването в Парламента по време на пресконференция по-късно в четвъртък, еврокомисарят по търговията Валдис Домбровскис каза: „Това е нещо, което ясно изразихме и от страна на Европейската комисия. Не можем да поставим този процес на ратификация извън по-широкия контекст на отношенията между ЕС и Китай. Фактът, че Китай въведе ответни санкции, включително срещу членове на Европейския парламент, със сигурност не е благоприятна среда за работа по ратифицирането на сделката“, каза той.
Все пак гласуването не означава край на сделката, според говорител на Европейската комисия. Докато изпълнителната власт на ЕС „отбелязва” гласуването в Парламента, тя каза, че Брюксел „продължава да смята, че CAI ще донесе ползи за Европа”, предаде "Фокус".
„Ще преоценим ситуацията, след като приключи техническата работа - правен преглед и преводи“, каза тя.