Маргинализирането на ромските общности, влошаването на условията на живот на искащите убежище и продължаващите случаи на расизъм и дискриминация остават източник на безпокойство в Европа, сочи доклад на Агенцията за основните права на ЕС.
Въпреки "многобройните примери на окуражителни практики в различни държави членки на ЕС, все още трябва да се извърви определен път преди реалното положение на място да отговаря на действащите норми", заяви Мортен Кяерум, директор на Агенцията за основните права на ЕС, при представянето на ежегодния доклад на организацията.
Хартата за основните права на ЕС, която придоби юридически задължителна сила от 2010 година, цели да защитава правата на всички европейски граждани. В доклада се изтъкват главно "крайната бедност и продължаващото социално изключване в рамките на ромските общности". Ромите остават малцинствената група, която е изправена пред най-голяма дискриминация в ЕС, се подчертава в доклада.
В него се отбелязват репатриранията на роми към Румъния и България от Франция през лятото на 2010 година, посочва. В доклада се изразява безпокойство и от "влошаването на условията на живот на търсещите убежище", главно в Гърция и Италия. Агенцията критикува и някои препятствия в областта на достъпа до правосъдие, високите нива на дискриминация и насилие спрямо децата в редица държави членки на ЕС.
Докладът предупреждава и срещу "заплахите за защитата на личните данни". През 2010 година всички държави членки на ЕС с изключение на Дания, са били осъждани от Европейския съд по правата на човека за нарушаване най-малко един път на основните права в ЕС, припомня докладът. От 657-те решения на съда за нарушаване на основните права в ЕС 135 се отнасят за Румъния, следвана от Полша с 87 и България 69, отбелязват авторите на доклада.