Кипър иска Фронтекс да блокира мигрантските потоци към северната част на острова

getty images
share

Кипър иска да види лодки на Европейската агенция за гранична и брегова охрана Фронтекс край южното крайбрежие на Турция, които да блокират потоците мигранти към окупираните територии на острова, заяви вътрешният министър на Кипър Никос Нурис.

Кипър се нуждае от допълнителна помощ от Европейската агенция за гранична и брегова охрана, за да се справи със засиления мигрантски натиск, насърчаван от Турция, посочи министърът.

Турция не само не предприема мерки за предотвратяване на мигрантския поток, но и не позволява контрол върху незаконната имиграция от страна на Фронтекс в морската зона между нея и северния бряг на Кипър, каза той.

ЕС трябва да настоява Турция да изпълнява задълженията си към всички държави-членки, включително Кипър, иска Никозия.

Министър Никос Нурис говори в петък вечер, по време на организирана от управляващата партия ДИСИ среща за предизвикателствата на имиграцията.

„Ахилесова пета” за правителството е ефективният контрол върху демаркационната линия между двете части на острова, подчерта още Нурис. Незаконно преминалите през нея се увеличават, като само през март те са 1216 души.

Рекорден брой на задържаните незаконни мигранти на границата на САЩ и Мексико

През първото тримесечие на тази година в Кипър са подадени близо 2300 нови молби за убежище, като 19 000 молби все още са в процес на разглеждане, въпреки ускоряването на процедурата.

Търсещите и получили убежище в островната държава вече представляват 4% от нейното население, което е най-високият дял в ЕС.

Никозия смята за „повече от необходимо” и създаването от ЕС на централизиран механизъм за връщане на мигранти в техните страни по произход.

Гърция и Кипър задълбочават сътрудничество  за овладяване на бежанската вълна

Пандемията ограничи, но не спря влизането на нелегални мигранти в Гърция, заяви министърът по миграцията Митаракис на среща с кипърските власти. Двете страни, които са на първа линия на входа на мигрантите към Европа, настояват за нова европейска харта по даване на бежански статут.

Гърция вече изгражда бежански лагери от нов тип с добри условия за пребиваване, но и с контролиран вход и изход на мигрантите. В сравнение с предишните години и с помощта на европейската агенция по контрол на границите Фронтекс е засилена охраната на гръцката граница, както по суша, така и по море.

Атина настоява за бърза процедура по връщане на лица, които нямат основание за получаване на бежански  статут. За първи път Атина отчита,че в рамките на една година са върнати в родината им повече мигранти,отколкото влезлите в страната.

В рамките на четири години от 2015 година в Гърция са влезли над един милион мигранти.

Гърция настоява за равно разпределение на тежестта от бежанската вълна между всички европейски страни, заяви министър Митаракис.

Водещи новини

Още новини