ЕС представи стратегия за засилване на многостранното сътрудничество

Getty images
share

Европейската комисия представи днес нова стратегия за повишаване на приноса на ЕС към основаното на правила многостранно сътрудничество, предаде БТА.

Изложени са очакванията и целите на ЕС по отношение на многостранната система. В днешното предложение се предлага да се използват всички средства, с които разполага ЕС, включително широката му политическа, дипломатическа и финансова подкрепа, за укрепването на световния мир и сигурността, за защита на правата на човека и международното право, и за насърчаване на многостранни решения на световните предизвикателства, се посочва в съобщението на комисията.

За предизвикателствата на днешния век е необходимо повече, а не по-малко многостранно управление и основано на правила международно сътрудничество. ЕС определи ясни стратегически цели за проблеми, с които нито една държава не може да се справи сама - мир и сигурност, права на човека и върховенство на закона, устойчиво развитие, обществено здраве или околна среда. ЕС трябва да укрепи водещата си роля и да "действа като едно цяло", за да "успее като едно цяло", заявява комисията.

ЕК сключва договор за допълнителни доставки от ваксината на "Модерна"

ЕС ще продължи да подкрепя усилията на генералния секретар на ООН за реформи, ще насърчава обновяването на възлови институции като Световната здравна организация и Световната търговска организация. ЕС ще играе също водеща роля и в разработването на нови световни изисквания и създаването на платформи за сътрудничество в области като данъчното облагане, цифровизацията или изкуствения интелект.

ЕС ще изгради нови съюзи с чужди държави, ще повиши сътрудничеството с многостранни и регионални организации, както и с други заинтересовани страни, особено с тези, с които споделя демократичните ценности, а с други ще се стреми да намери допирни точки за всеки отделен проблем. ЕС ще подпомага държавите партньори да участват по-ефективно в многостранната система и ще осигурява проследяване на двустранните ангажименти с партньорите за постигане на напредък по многостранните цели. Важно е да се работи и с гражданското общество, както и с частния сектор, социалните и други заинтересовани страни, пише в съобщението.

ЕС добавя клаузи за подобрени COVID ваксини към новите сделки за доставка

ООН остава в основата на многостранната система. ЕС е най-големият финансов донор за системата на ООН, за институциите от Бретън Удс и за много други международни форуми, отбелязва комисията. Държавите от ЕС осигуряват и почти една четвърт от редовния бюджет на ООН. В Международния валутен фонд и Световната банка държавите от ЕС разполагат с над една четвърт от правата на глас, а близо една трета от финансовите вноски се осигуряват от ЕС и държавите.

ЕС работи много тясно със и в рамките на други международни организации и образувания, като Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Световната търговска организация, Съвета на Европа, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Организацията на Северноатлантическия договор, отбелязва ЕК.

Водещи новини

Още новини