Ваксинацията срещу COVID-19 в Молдова ще започне през февруари

Getty Images/Guliver (архив)
share

В началото на февруари в Молдова планира да започне ваксинация срещу COVID-19. Републиката ще получи първата партида ваксини до края на януари. Това беше съобщено днес на съвместна пресконференция на Министерството на здравеопазването и офисът на Световната здравна организация в Молдова, съобщава сайтът ru.sputnik.md, цитиран от БТА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Според националния план населението на Молдова ще бъде ваксинирано на три етапа. Служителите на държавни и частни лечебни заведения ще получат ваксината първи. На втория етап ще бъде ваксинирано население над 60 години и хората с хронични заболявания. Също така на втория етап ваксинирани срещу COVID-19 ще получат учители, социални работници, служители на реда, военни и затворници. Останалото население на републиката ще бъде ваксинирано на третия етап.

"Ваксинацията ще се извършва в лечебни заведения и ще бъде безплатна. Ваксинацията ще се извършва съгласно най-строгите мерки за защита както за персонала, така и за хората, на които е посочено. Лекарствата ще се съхраняват в съответствие с изискванията на инструкциите", каза и.д. министърът на здравеопазването Татяна Затик.

Представителят на Министерството на здравеопазването поясни, че Молдова, чрез платформата COVAX, ще получи безплатна ваксина срещу коронавирус за 20% от населението на двата бряга на Днестър. Според нея страната допълнително е поискала инжекционни дози за 30% от цялото население на републиката на намалена цена. Също така беше предложено закупуването на необходимите дози ваксина за населението на републиката за сметка на наличните средства в бюджета, държавните фондове, фондовете за задължително здравно осигуряване, както и в рамките на двустранни споразумения с производители или международни партньори.

"Молдова е в процес на получаване на някои обеми ваксини като помощ от ЕС и други страни. Нашата цел е да ваксинираме 70% от населението. Чакаме и 200 хиляди дози ваксина, които бяха обсъдени по време на срещата на президентите на Молдова и Румъния", добави Затик.

Медици от район Тараклия в Молдова са на обучение във ВМА за лечението на COVID-19

"Преди да бъде ваксиниран, всеки човек ще подпише споразумение и ще бъде информиран за възможна реакция след ваксината. Всеки гражданин ще получи сертификат за ваксинация срещу коронавирус. В него ще бъдат посочени данни за самото лекарство, както и данни за ваксинацията", добави тя.

Затик подчерта, че в случай на реакция след ваксинацията лицето ще получи безплатни медицински грижи и гаранции за социално подпомагане.

От 17 март в Молдова е обявено извънредно положение поради разпространението на пандемията. А от 15 май до 30 септември в областта на здравеопазването е действало извънредно положение. От 1 октомври в Молдова бе въведена нова система за оценка на епидемиологичната ситуация. Районите на страната бяха определени на всеки две седмици "червен", "оранжев", "жълт" или "зелен" нива на опасност. В зависимост от това ограниченията също се променяха. От 30 ноември републиката отново въведе извънредно положение в здравеопазването, което е валидно до 15 януари 2021 година. 

 

(
Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини