Първият министър на Шотландия Никола Стърджън днес изрази надежда, че Шотландия ще извоюва независимостта си и ще се присъедини към ЕС, като подчерта, че Брекзитът е станал против волята на шотландците, които в мнозинството си гласуваха против излизане от ЕС на референдума от 2016 г., предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"В момента изтърпяваме твърд Брекзит против волята си, в най-лошия възможен момент, насред пандемия и икономическа рецесия", заявява Стърджън в сайта на своята Шотландска национална партия (ШНП) два дни след излизането на Великобритания от единния пазар и митническия съюз на ЕС.
Тя отново изрази решимостта си да организира нов референдум за независимост на Шотландия, след този, който нейният сепаратистки лагер загуби през 2014 г., когато 55 процента от шотландците пожелаха да останат в състава на Обединеното кралство.
Решението за организиране на подобен референдум обаче се взема от британския премиер Борис Джонсън, а той твърдо отказва това. Въпреки това евентуална убедителна победа на ШНП на местните избори през май би увеличила натиска върху Лондон да приеме нов референдум.
Според най-новото допитване на института Саванта КомРес, направено за в. "Скотсман" в средата на декември, 58 процента от шотландците вече подкрепят скъсване с Обединеното кралство.
"Като независим член на ЕС Шотландия ще е партньор и ще може да изгражда мостове, не само към по-силна икономика и по-справедливо общество, а и за улесняване на отношенията на Великобритания с ЕС", заявява Стърджън.
През 2016 г. 51,9 от британците гласуваха за Брекзит, но 62 процента от шотландците бяха против излизане от ЕС.
"През нашите близо 50 години членство ние получихме огромна полза от четирите свободи на единния пазар, включително свободата на движение. Над 230 000 европейци са се установили в Шотландия. Те са наши приятели, наше семейство и бихме искали да останат", казва Стърджън.
След Брекзита "ще се ограничат правата на нашите граждани да работят, следват и живеят другаде в Европа", посочва тя и отбелязва, че миналата година 2000 шотландци са участвали в програмата за студентски обмен "Еразъм", от която британското правителство се отказа и я замени със своя международна университетска програма.
"Не искахме да си отидем и се надяваме скоро да се присъединим към вас като равнопоставен партньор", заключава Стърджън в изявлението си.