Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Италия да направи амбициозни реформи в икономиката си, докато се готви да получи милиарди евро от фонда на ЕС за възстановяване след пандемията, предаде ДПА.
"Ние, ЕС за първи път вземаме пари назаем от децата си. Така че инвестицията ни днес трябва да даде резултат за децата ни", каза Фон дер Лайен във видеопослание за конференция в Рим.
На конференцията се обсъжда как да бъде възстановена Италия след пандемията, която отне живота на над 34 000 италианци и опустоши третата по големина европейска икономика.
Сред чуждестранните участници във видеоконферентен режим освен Фон дер Лайен са председателят на Европейския парламент Давид Сасоли и шефката на Европейската централна банка Кристин Лагард.
Очаква се дискусиите да продължат и през идната седмица, като в тях наред с политиците се включат участници в италианския обществен и икономически живот като синдикати и бизнес организации.
Форумът в римската вила "Памфили" е организиран по инициатива на италианския премиер Джузепе Конте и ще продължи до 21 юни.
В изявлението си Фон дер Лайен призова също така за намаляване на прословутата италианска бюрокрация и мерки срещу влиянието на организираната престъпност в държавния сектор. Тя порица факта, че твърде малко жени и млади хора в страна работят.
Съгласно плана, предложен от Еврокомисията, за възстановяване на европейската икономика, Италия се надява да получи 173 млрд. евро грантове и заеми, макар че преговорите със страните членки на ЕС продължават. Рим се очертава като най-големият бенефициент по плана на ЕК на обща стойност 750 млрд. евро, който трябва да рестартира икономиката на континента.
Италия не може да си позволи да се върне към нормалността след извънредното положение, предизвикано от коронавируса, а трябва да превърне кризата във възможност за реформи, каза Конте, цитиран от Ройтерс, при откриването на конференцията.
По думите му правителството подготвя план за опростяване на бюрокрацията, засилване на инвестициите в дигитализация и зелена енергия, подобряване на образованието, подпомагане на най-бедните и привличане на повече жени на пазара на труда.
Италия е сред най-тежко засегнатите от COVID-19 страни в Европа и правителството прогнозира, че тази година националната икономика ще се свие поне с 8 процента, отбелязва БТА.