Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел призова европейците "да поддържат необходимата колективна дисциплина" по отношение на Китай, който определи като "систематичен съперник в популяризирането на други модели на управление", предаде БТА, като се позова на Франс прес.
Отношенията на ЕС с Китай са толкова многообразни, че подходът ни не може да бъде едностранен, отбеляза Борел в публикация от вчера във френския в. "Монд".
,,Китай е партньор, с който ЕС споделя тясно свързани цели, партньор при преговори, с който ЕС трябва да намери справедлив баланс, икономически конкурент в надпреварата за технологично господство и систематичен съперник в популяризирането на други модели на управление'', посочва Борел.
,,Изработването на общ европейски подход към държави-свръхсили никога не е било лека задача и случаят с Китай не е изключение. Нещо повече, Китай не се колебае понякога да се заиграва с тези разногласия. Несъмнено е обаче, че от нас, европейците, зависи да поддържаме нужната колективна дисциплина'', допълни той.
Борел отбелязва, че ЕС и Китай често заявяват решимост да насърчават мултилатерализма и системата на Обединените нации, но имат различен подход към него, например за универсалността и неделимостта на човешките права, за Конвенцията на ООН за морското право или за напрежението в Южнокитайско море.
Първият дипломат на ЕС изтъква също различните подходи в киберсферата или позицията на Китай, фокусирана върху държавата, за разлика от многонационалния подход на ЕС, основаващ се върху зачитането на основните права и свободи.
,,Промените в отношенията между ЕС и Китай се ускориха след появата на коронавируса. В началото, когато китайските болници бяха претоварени, ЕС без много шум осигури значителна помощ. По-късно, когато Европа се превърна в епицентър на пандемията, Китай пращаше количества медицински средства, но така че цял свят да научи за това'', припомни Борел.
Най-важното е всички ние да проявяваме взаимна подкрепа и международна солидарност, като наред с това избягваме политизирането на спешното оказване на медицинско съдействие.
Борел изрази становището си във в. "Монд", след като в четвъртък призна, че делегацията на ЕС в Китай се е съгласила в китайските медии да бъде публикувана позиция на европейските посланици в цензуриран от Пекин вид.
Цензурираната статия е била написана по повод 45-ата годишнина на дипломатическите отношения между ЕС и Китай. Тя е публикувана в англоезичния в. "Чайна дейли" с премахнато изречение, свързано с появата на новия коронавирус в Китай, откъдето той плъзна по цял свят.
,,Фразата е била заличена по настояване на китайското външно министерство'', уточни Борел.