Папата се обяви в защита на екплоатираните селскостопански работници в Италия

Gettyimages
share

Папа Франциск се обяви в защита днес на селскостопанските работници в Италия, много от които са експлоатирани имигранти. Той призова да се гарантира тяхното достойнство в момент, в който самото италианско правителство води спор за узаконяването на техния статут, предаде Франс прес.

"По повод 1 май получих няколко послания, касаещи трудовия свят и неговите проблеми. И бях особено поразен от условията на труд на земеделските работници, сред които има много имигранти, които работят на италианското поле", заяви папата след традиционната си обща аудиенция, провеждаща се в сряда.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Папата възхвали ролята на жените по време на епидемията

"За жалост, много често тези работници са тежко експлоатирани. Вярно е, че кризата засяга целия свят, но достойнството на хората трябва да бъде винаги уважавано. Следователно аз се присъединявам към призива на тези работници и на всички експлоатирани работници и приканвам да се използва поводът на тази криза, за да се постави отново в центъра достойнството на хората и на труда", каза папата.

Всяко лято хиляди селскостопански африкански работници, но също и български или румънски работници идват на Апенините, за да берат плодове и зеленчуци. Често пъти те получават мизерна заплата и живеят понякога в лагери при тежки хигиенни условия, а много от тях са експлоатирани от мафиотски организации.

Колективният трудов договор в селското стопанство в Италия предвижда дневна продължителност на труда от 6,40 часа и заплащане от 50 евро на ден. Тези работници обаче работят над осем до десет часа на ден, а понякога дори по 14 часа на ден. Трудът им се заплаща на количество, например по 3-4 евро на 350 килограма, което им позволява с много труд да си докарат по 20-30 евро на ден.

В Италия се е разразил политически дебат за узаконяването на голяма част от тези селскостопански работници, които са съществени за производствената и дистрибуторската верига, която продължи да работи въпреки епидемията от Ковид-19. Министърката на селскостопанската политика Тереза Беланова иска да се предостави разрешително за временно пребиваване от 6 месеца на тези "невидими" категории трудещи се, работещи на черно - около 600 000 души - ако работодателите отправят искане в тази насока.

Движение 5 звезди, което е част от управляващата коалиция в Италия, обаче е сдържано по въпроса и предлага по-ограничаващо регуларизиране, докато против проекта са категорично опозиционните крайнодесни партии.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини