Европейският парламент ще гласува днес доклад за напредъка на Македония към еврочленство, в който за първи път се съдържа изискване гражданите с българско самосъзнание да не бъдат подлагани на дискриминация.
В документа има и текстове против търсенето на национална идентичност за сметка на съседни държави.
Европейският парламент е обезпокоен от тенденциите да се търси етническа и културна идентичност за сметка на съседни страни, е записано в доклада.
Друг нов елемент е директната препоръка към властите в Скопие да не допускат дискриминация срещу хора, които открито изразяват българската си идентичност и произход. Тези текстове намират място в документа в резултат на общите усилия на български и гръцки евродепутати от различни политически групи, съобщи БНР.
Отделно по инициатива на българския евродепутат Евгени Кирилов е записано, че трябва да има общи чествания на исторически събития и личности, както и да се създадат съвместни експертни комисии, които да изчистят спорните въпроси и да допринесат за обективно тълкуване на историята.
Препоръката на Македония да бъде дадена дата за начало на преговори остава в сила, но са очертани редица проблеми - в централната и местна власт, спазването на демократичните принципи, свободата на медиите и прилагането на Охридското споразумение, гарантиращо етническия мир в страната. Докладът идва в момент на все по-осезаемо втвърдяване на диалога Брюксел-Скопие, което според повечето евродепутати отдалечава европейските перспективи на бившата югорепублика.
Евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев смята, че спорът с Гърция за името далеч не е единствената пречка пред евроинтеграцията на Македония и че авторитарните тенденции и растящия национализъм там крият сериозни вътрешни и външни рискове. "Спорът за името е само върхът на айсберга. В Република Македония съществуват толкова много други нерешени конфликти, които македонското правителство не иска да решава. За съжаление в момента виждаме, че Македония не е тръгнала по този европейски път и аз съм притеснен, особено от последните събития, от които се вижда че етническото напрежение нараства в Македония", каза Ковачев.
При междуетнически инциденти в Скопие, Тетово и Прилеп миналата седмица пострадаха над 10 души. До ескалацията на междуетническата нетърпимост и ръст на броя инциденти се стигна, след като преди седмица в Гостивар полицай от македонска националност уби двама албанци при спор за паркиране.
Властите осъдиха нападенията, а опозицията начело със Социалдемократическия съюз на Македония хвърли отговорността за изострянето на ситуацията върху правителството.