ЕСПЧ осъди Русия за отказ да регистрира асоциации на ЛГБТ общността

Getty Images/Guliver (архив)
share

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди днес Русия за това, че е отказала да регистрира три асоциации, защото защитават лица от ЛГБТ общността - неприемливо основание с оглед на Европейската конвенция за правата на човека, предаде Франс прес.

Жалбоподателите са три руски организации, които насърчават правата на общността на лесбийките, гейовете, бисексуалните и транссексуалните (ЛГБТ) - "Рейнбоу хаус", "Сочи прайд хаус" и "Мувмънт фор меридж икуалити" ("Движение за равноправие в брака"), както и четиримата им основатели и председатели.

Между 2006 и 2011 г. те многократно, но без резултат, са искали да бъдат регистрирани. Сред изброените от руските власти причини за оправдаване на отказа са, че насърчаването на правата на ЛГБТ би могло да доведе до "унищожаване" на "моралните ценности на обществото", до демографски спад и до подбуждане на "социални или религиозни раздори", изброява съдът в решението си.

Искането за регистрация на една от асоциациите, "Рейнбоу хаус", е било отхвърлено, защото формулярът от заявлението не е бил прикрепен по надлежния ред и при попълването му имало печатни грешки. Отказ са получили и "Мувмънт фор меридж икуалити" и "Сочи хаус", защото в наименованията им са използвани чужди думи.

"Ясно е, че ролята на трите организации жалбоподателки в насърчаването на правата на ЛГБТ общността представлява решаващото основание за отхвърляне на исканията им за регистрация", пише съдът в решението си, като припомня, че "различията, мотивирани единствено от съображения за сексуална ориентация, са неприемливи съгласно Европейската конвенция" за правата на човека.

ЕСПЧ преценява, че жалбоподателите са били "подложени на различно третиране, основано на сексуална ориентация", с изключение на един от тях - Николай Алексеев. Всички искания на този представител на руската гей общност по делото на практика бяха отхвърлени заради призива му в социалните мрежи за "изгаряне" на ЕСПЧ и обидите към няколко съдии след тяхно решение от 2018 г., което не го удовлетвори.

По отношение на всички останали жалбоподатели ЕСПЧ констатира, че са извършени нарушения на член 6.1 (достъп до съд), член 11 (свобода на сдружаване) и 14 (забрана на дискриминация) в Европейската конвенция за правата на човека.
Съдът осъди Русия да изплати общо 36 000 евро на тримата индивидуални жалбоподатели за нанесени неимуществени щети.

Водещи новини

Още новини