17-годишна българка стана жертва на некоректна авиокомпания. Тя остана на летището в Мадрид, въпреки че е имала билет за София.
Историята на Зорница развълнува социалните мрежи.
Зорница смята да учи висше в Мадрид. Отива да разгледа офертите на университетите. Пътува сама с подписана от родителите декларация. Преди обратния полет се чекира онлайн. Но вместо бордна карта получава от Уиз ер съобщение да отиде на гише.
„Платих 35 евро, той ми издаде бордна карта, като дори се пошегува, че имам късмет, че ми е дал последното място”, разказва Зорница Коцева пред БТВ. Така момичето се отправя към изхода за самолета, където я спират. „Точните му думи бяха: Продали сме ви билет, който е продаден вече на друг”, спомня си Зорница.
„Не безсилен, ти си отчаян от всичко, не знаеш какво става, не можеш с нищо да помогнеш”, споделя Мария Димова, майка на Зорница.В крайна сметка семейството плаща за връщане с друга авиокомпания.
Превозвачът признава за практиката да се продават повече билети от наличните места, за да се избегнат празните седалки, ако пътник не се появи. Тя е била своевременно информирана за ситуацията и е подписала формуляр за отказано качване на борда, в който тя се съгласява да приеме като компенсация възстановяване на първоначалната заплатената цена на билета си. Зорница казва, че не е подписвала подобен документ. Поуката за нея е, че не може би не трябва да пътува с тази авиокомпания.
В такава ситуация, авиокомпанията първо е „длъжна да потърси доброволци, които да се откажат, ако за тях не е спешно и тогава получават облаги. Да предложи някакъв вид обезщетение, ваучер за следващо пътуване”, казва Соня Спасова от Европейски потребителски център. Компенсациите за дублиране на места достигат до 600 евро в зависимост от дължината на полета.
"Уиз Ер" позволява известно надвишаване на броя резервирани места (overbooking) за най-популярните маршрути, за да предостави възможност на повече пътници да пътуват и да избегне наличието на празни места, ако пътник не се появи.