Косовският президент Хашим Тачи заяви, че неговите отношения с президента на Сърбия Александър Вучич са "трудни", но е необходимо да се поддържат отворени всички канали за комуникация, предаде Танюг.
"Диалогът предотвратява много лоши неща, които можеха да се случат между нашите две страни. Не изпитвам никакво задоволство от този контакт. И двамата знаем откъде сме, но това не е пречка да работим за мира", подчерта той в интервю за германския в. "Зюддойче цайтунг".
Попитан дали разговаря с Вучич и за събитията от преди 20 години, Тачи отговори: "Той изгуби, аз победих, но не желая да натоварвам дискусията с миналото." Тачи опроверга слуховете, че през юни във Вашингтон може да бъде подписано споразумение с Белград. Той отбеляза, че би направил всичко възможно подобно споразумение да бъде подписано в Белия дом, тъй като според него Европейският съюз /който посредничи в диалога Белград-Прищина/ никога не е бил в състояние да уреди нещата.
Косовският президент заяви, че е възможно Белград и Прищина да сключат мир, както са направили навремето Германия и Франция. По негово мнение споразумението трябва да бъде всеобхватно и да реши окончателно всички въпроси между Белград и Прищина. По думите на Тачи, въпросът за промяна на границите е прекалено експлоатиран в медиите и за Прищина е ясно, че Косово трябва да си остане мултиетническа държава и да няма граница по етническа линия. Говорейки за операцията на НАТО срещу Югославия през 1999 г.,
Тачи каза, че тогава е бил по хълмовете на границата между Албания и Косово и в деня на започване на операцията /24 март/ бил информиран от НАТО, че ще започнат бомбардировки. Що се отнася до обвиненията, че е извършил военни престъпления, Тачи каза, че тези "чудовищни твърдения са изфабрикувани в Сърбия" и той е готов, ако го призоват, да заяви това в Хага, защото е важно истината да излезе наяве. Тачи добави, че преодоляването на миналото е важно и е убеден, че сега е най-добрият момент за сключване на мир.
"За пръв път в Сърбия имаме партньор, който е готов да седне на масата и да разговаря по всички въпроси, включително и за признаване на Косово. След много години пренебрегване, сега се радваме на голямо внимание от страна на ЕС и САЩ. Ако пропуснем това, заплашва ни опасност да изгубим още десетилетия", каза Тачи.