Критики към британското правителство след смъртта на бебето на тинейджърка, присъединила се към ИД

Критики към британското правителство след смъртта на бебето на тинейджърка, присъединила се към ИД
YouTube/Sky News

Решението на Великобритания да отнеме гражданството на тинейджърката Шамима Бегум, присъединила към "Ислямска държава" (ИД) в Сирия, бе определено като "петно върху съвестта" на правителството, след като триседмичното бебе на момичето почина, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.

Шамима Бегум бе лишена от британско гражданство от съображения за сигурност миналия месец. Така тя остана в лагер в Сирия, където бебето й почина. То е третата рожба на 19-годишното момиче, откакто то замина за Сирия през 2015 година. Първите й две деца, също родени в Сирия, са починали от болест и недохранване. Опозиционната Лейбъристка партия заяви, че решението невинно дете да бъде оставено в бежански лагер, където равнището на смъртност на новородените е високо, е осъдително от морална гледна точка. Трагичната смърт на бебето на Шамима Бегум е петно върху съвестта на това правителство, заяви лейбъристката и вътрешен министър в сянка Даян Абът. По думите й министърът на вътрешните работи ще трябва да отговаря на много въпроси по този случай.

Историята на Бегум, която не се разкайва за заминаването си в Сирия, предизвика дебат във Великобритания и други европейски страни дали тинейджърка с дете от джихадист трябва да бъде оставена във военна зона сама да се грижи за себе си. Бегум напуска Лондон на 15 години заедно с две други ученички, за да се присъедини към ИД. Омъжва се за холандски боец от ИД, който е в кюрдски център за задържане в Североизточна Сирия. След като даде интервюта, в които каза, че не съжалява за пътуването си до Сирия и не се е шокирала от гледката на отрязани глави, тя поиска да се върне в Лондон, за да отгледа детето си.

Британският вътрешен министър Саджид Джавид отне гражданството на Шамима Бегум, посочвайки, че негов приоритет са безопасността и сигурността на Великобритания и на живеещите в страната хора. Анкети сочат, че решението се подкрепя от мнозинството британци, но предизвика критики от опозицията и защитници на човешките права, а сред някои депутати от партията на премиера Тереза Мей предизвика безпокойство.

Филип Лий, бивш парламентарен заместник-министър на правосъдието и член на партията на премиера Тереза Мей каза, че е дълбоко обезпокоен от решението. По думите му Бегум е била дете и продукт на британското общество. Мисля, че имаме морална отговорност към нея и бебето й, допълни той пред радио Би Би Си.

Двама високопоставени членове на правителството казаха днес, че смъртта на бебето е трагедия, но вътрешният министър е взел решението с оглед на националната сигурност.

Водещи новини

Още новини