Непал поиска финансова и техническа помощ от международни донори, за да може отново да измери височината на връх Еверсет, с което окончателно би се сложило край на многогодишния спор с Китай около точната височина на най-високия връх на света, съобщава "ПлюсИнфо".
"Непал не разполага с достатъчно технически, научни и парични средства, за да може сам да измери Еверест. Нуждаем се от международна подкрепа, под формата на оборудване, научни изследвания и професионална помощ за анализ на данните", заяви директорът на непалският статистически институт Кришна Радж.
Височината на връх Еверест за първи път е измерена през 1856 г., но по-късно тя е коригирана с нови измервания. Според твърдението на Непал, който се позовава на измерванията, които са извършили индийски експерти през 1954 г., Еверест е висок 8848 метра. Но Китай твърди, че нейни експерти през 2005 г. са установили, че Еверест е висок 8.844,43 метра.
В същото време, с помощта на измервания чрез сателитна технология, която през 1999 г. са извършили експерти от Дружеството за национална география във Вашингтон и Бостънския научен музей, връх Еверест е висок 8.850 метра.
Припомняме, че 8 от 14-те най-високи върхове в света се намират в Непал или в неговите граници с Китай и Индия. Катерачите, които през последните години са изкачили Еверест твърдят, че е видимо намаляването на ледниците около върха.