Анализатор: Има среди в Гърция, които са срещу влизането на Македония в НАТО

share

Почти всички балкански държави са наясно, че има проблем. Той е не толкова със самата държава Македония, колкото с идеологията на македонизма и монополизирането на целия регион. Това каза Мирослав Ризински, който е политически анализатор, в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

„Това е един ирационален спор, в който не се говори за самата същност на проблема, не се разрешават въпросът, а се засягат повърхностни теми. В Гърция съществува министерство за Македония и Тракия, което показва, че те имат претенции и към България, не само към Македония“, допълни гостът.

По думите му е интересен фактът, че е нямало протести в Гърция, когато са се строели паметниците в Македония, а сега има. „Когато има усилие от правителството на Македония за разрешаването на спора има среди, които се разбунтуваха. Те не искат Македония да влезе в НАТО, а тя е ключова в региона“, подчерта Ризински.

Той припомни, че македонизацията идеологически произлиза от един владика, който обикалял Беломорска Тракия и е убеждавал населението, че те са македонци.

„В сравнение с митингите 1992-1993 г. в Солун, тези сега са по-малобройни, обеляза експертът. „Това показва, че вече и самото общество в Гърция съзрява“.

„Има различни мнения и раздвижване в положителна посока. Никой няма монопол над името "Македония".

Жалкото е, че Македония изгуби 10 години в една безумна политика. Сега иска да покаже пред Гърция, ЕС и НАТО, че няма претенции. С построяването на паметници и летища беше основанието Гърция да спре влизането на Македония в НАТО, но има по-високи цели. Македония получи покана за НАТО през 2002 г. значи сме изпълнили изискванията“, каза експертът но и припомни старото съюзничество между Гърция и Сърбия.

По думите му голяма част от македонците са съгласни за промяна на името, което да тласне страната напред. „Ако не се реши този проблем, никой няма да има изгода“.


 

Водещи новини

Още новини