25 от общо 27-те страни-членки на Европейския съюз се съгласиха да се присъединят към фискалното споразумение за усилване на бюджетната дисциплина.
Целта на пакта е много по-близка координация на бюджетната политика в ЕС, за да се предотврати акумулирането на прекомерни държавни дългове.
Само Чехия и Великобритания отказаха да подпишат. Британската позиция бе добре известна, докато чехите цитират "ратификационни причини". Чешкият президент, евроскептикът Вацлав Клаус, може да не склони да подпише договора, който нарече "фискално затягане".
Участниците в извънредната среща на ЕС приеха Декларация за икономически ръст и заетост, която отваря нова посока в борбата срещу дълговата криза в еврозоната и общото изоставане на ЕС от бързо развиващите се страни. В документа се отбелязва, че страните от ЕС ще придадат особено значение на стимулирането на процеса на създаване на нови работни места, на като приоритет е заетостта на младежите.
"Без ускорение на икономическия ръст проблемът с 23-те млн. безработни е ЕС не може да бъде решен", се подчертава в декларацията. В тази връзка лидерите на страните от ЕС предложиха да се наблегне на създаването на нови работни места, преди всичко във водещите високотехнологични отрасли, свързани със "зелена икономика".
Междувременно лидерите на страните поеха ангажимент за обезпечение на бъдещето развитие на единния пазар на ЕС, за да се даде импулс на икономическото развитие на блока и разширяването на пазара на труда. Новите мерки се отнасят най-вече за енергетиката, дигиталните технологии, включително интернет-търговията. Друга основна задача е да се увеличи финансирането на малките и средни предприятия в Европейския съюз.
На срещата на върха се взе решение всяка страна от ЕС да разработи национална програма за реформи, която да позволи да бъдат постигнати целите, поставени от евросъюза в документа.
Участниците в извънредното заседание одобриха разработените от външните министри мерки срещу Иран, включително ембарго на вноса на петрол. Това заяви председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой на пресконференция след приключването на извънредната среща. Той съобщи, че лидерите на страните от ЕС са обсъдили също ситуацията в Сирия. "Ние призоваваме към по-бързо прекратяване на репресиите и приемане на съответните решения в отношение на Дамаск от Съвета за сигурност на ООН", подчерта Ван Ромпой.