Евродепутатите категорично осъждат всякаква форма на сексуално насилие и изразяват съжаление, че тези действия са толерирани. Извършителите трябва да бъдат наказвани, призова Европейският парламент в приета днес резолюция по въпроса, съобщиха от неговата пресслужба.
Текстът включва призив за стратегия на ЕС и правила срещу тормоза на полова основа; мерки за справяне с недокладването на случаи, особено от страна на най-уязвимите; настояване за създаване на работна група от независими експерти с цел проучване на ситуацията в ЕП.
Парламентът повтаря призива си към Европейската комисия от 2014 г. за стратегия за целия ЕС. Тя трябва да включва проект на законодателство със задължителни инструменти за защита на жените от насилие, включително сексуален тормоз и сексуално насилие над жени и момичета.
Борбата срещу сексуалния тормоз включва и кампании за повишаване на осведомеността и за справяне с проблемите с недостатъчното докладване и социалната стигма, казва текстът. Резолюцията бе приета с 580 гласа "за" срещу 10 "против" и 27 "въздържал се".
Парламентът трябва незабавно да разследва скорошните обвинения в сексуален тормоз и насилие, да въведе задължително обучение за достойно и уважително поведение на работното място за всички служители и евродепутати.
Резолюцията призовава още ЕП да започне да води поверителен регистър на случаите, да създаде работна група от независими експерти и да подобри официалните процедури и подкрепата на жертвите в рамките на парламента и/или с местната полиция.
Държавите членки на ЕС трябва също така да разследват ситуацията в своите национални парламенти и да предприемат съответните мерки. В заключение евродепутатите казват, че политиците трябва да бъдат модел за подражание в предотвратяването на и битката със сексуалния тормоз в парламента и извън него.
Според данни на Агенцията на Европейския съюз за основните права от 2014 г. относно насилието срещу жени:
- една от три жени е била жертва на физически или сексуален тормоз по време на живота си в зряла възраст;
- около 55 процента от жените в ЕС са били жертва на сексуален тормоз;
- 32 процента от всички жертви в ЕС заявяват, че извършителят е началник, колега или клиент; 75 процента от жените в квалифицирани професии или на висши ръководни позиции са били подложени на сексуален тормоз, както и 61 процента от жените, работещи в сектора на услугите;
- 20 процента от младите жени (18-29) в ЕС са били жертва на тормоз в киберпространството;
- една от десет жени е обект на сексуален тормоз или следене в интернет.
В информацията се отбелязва още, че 55 процента от жените в ЕС са ставали жертва на сексуален тормоз по един или друг начин.