Атина затъва в смрад

Getty Images/Guliver
share

Служителите по чистотата в Гърция стачкуват отдавна. По улиците на Атина са се натрупали планини от боклук. При температури около 40 градуса положението е просто нетърпимо и за местните хора, и за туристите.

Човек не може де се движи по оживените улици на Атина, защото навсякъде се виждат камари от боклук - черни и пъстри пластмасови пликове и пазарски чанти, пълни със смет, кашони и всякакви други отпадъци. Вонята се носи навред. Витрините на бутиците и уличните кафенета почти не се виждат иззад боклуци. Чудно, че някои клиенти все още влизат в тези заведения. "Продължаваме да работим. Нямаме друг изход", казва Викторас и грижливо приготвя гирос за клиентите. Той изнася боклука до един събирателен пункт наблизо. "Хранителните остатъци все пак се извозват от градските служби, но всичко останало се трупа от дни. И никой не го е грижа", допълва той.

На стотина метра по-нататък се натъкваме едва ли не на чудо. Отнякъде пристига боклукчийски камион. Трима младежи започват да събират бързо чувалите с боклук. Те не носят предпазно облекло, а са по тениски. Само един от тях има маска на устата, въпреки че температурата в Атина достига до 40 градуса на сянка. Задава се гореща вълна от Северна Африка. Дотогава Костас, Елиас и Карасимос искат да извозят възможно повече боклуци от квартала. Но защо едва сега? "Преди беше невъзможно. Служителите от чистотата, които са само на временни договори, бяха блокирали изхода на гаража за камионите", казва Костас.

Основният проблем

И точно тук се крие основният проблем. По финансови причини гръцките градове и общини не могат да си позволят да назначават на постоянни щатни договори всички служители по чистотата. Досега временните договори винаги са били удължавани, но често пъти това е ставало едва след стачки. Хората с несигурни договори искат щатни назначения и нямат намерения да прекратяват стачката, докато лявото гръцко правителство не удовлетвори исканията им.

Засега нито една от двете страни отстъпва. Опитът на Ципрас да посредничи в спора се провали. Синдикатът на държавните служители продължава да изисква до 10 000 постоянни работни места за служителите по чистотата, а правителството предложи да осигури 2 500. "Всяка градска управа в тази страна би трябвало да има правото сама да преценява колко служители по чистотата са ѝ необходими", казва кметът на Атина Йоргос Каминис. Никой обаче не иска да го чуе.

Миналата седмица той изпрати боклукчийски камиони в централната част на града и след няколко часа площадът пред парламента беше изчистен. Вонята обаче остава. Много граждани на Атина дори не изхвърлят боклуците си в контейнерите за смет, а ги трупат по балконите си. Засега не се очертава решение на проблема. Синдикатът на държавните служители протестира срещу правителството, което от своя страна обвинява консервативната опозиция, че радикализира стачниците. Според закона, ресорният министър има правото да "мобилизира" стачкуващите и да разпореди с декрет извозването на отпадъците. Правителственият говорител Димитрис Дзанакопулос обаче заяви, че подобно решение ще е в ущърб на трудещите се. Според него, е възможно армията да се включи в извозването на боклука.

Опитът на Солун

И това няма да е за първи път. Още през 2011 година военните трябваше да поемат извозването на боклука от втория по големина град Солун, след като синдикатът на държавните служители беше обявил дългосрочна стачка. Кметът на Солун Янис Бутарис не иска и това лято да ползва услугите на армията и се опитва да наеме частна фирма за извозването на отпадъците. В неделя градската управа обяви обществена поръчка за сметосъбирането в града и по този начин остави синдикатите извън играта. Някои гръцки медии съобщават, че договорът с частната фирма в Солун бил подписан, но кметът Бутарис искал за изчака до края на седмицата, преди да го одобри окончателно. Може би тази вечер ( 29.6) да бъде постигнат някакъв компромис по време на преговорите между синдиката и правителството на Ципрас.

Водещи новини

Още новини