Макрон: Със смъртта на Кол загубихме един много голям европеец

Getty Images/Guliver
share

Френският президент Еманюел Макрон отдаде почит на бившия германски канцлер Хелмут Кол, починал днес на 87-годишна възраст, определяйки го като много голям европеец и архитект на обединена Германия и на френско-германското приятелство, предаде Франс прес.

"С Хелмут Кол губим един много голям европеец", заяви в Туитър френският президент, който сподели в комюнике, че е развълнуван и подчерта, че Хелмут Кол е бил един от големите мъже на Европа и на свободния свят.

"Смъртта на Хелмут ме наскърби дълбоко. Моят ментор, моят приятел, самата есенция на Европа. Той колосално ще ни липсва", написа в Туитър председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той обяви, че знамената на европейските институции ще бъдат спуснати до средата в знак на траур.

В по-дълго изявление на Юнкер Кол е определен като голям европеец и "истински съюзник на Европа". Хелмут Кол "изпълни с живот европейския дом не само като изгради мостове между Изтока и Запада, а и защото никога не спря да създава все по-добри проекти за бъдещето на Европа. Той винаги гледаше историческата перспектива", подчертава Юнкер. Той добави, че без Кол единната европейска валута нямаше да съществува.

Един от най-известните предшественици на Юнкер, френският политик Жак Делор, също отдаде почит на Кол, когото определя като "гражданин на Европа" в изявление, предадено на АФП. "Всички европейци трябва да се поклонят пред човека Хелмут Кол и неговите действия, които вдъхновиха и приложиха на практика обединението на Германия, въпреки препятствия от всякакъв вид", подчертава Делор. Той добавя, че Кол е помогнал за напредъка в изграждането на Европа от 80-те години до първото десетилетие на 21 век. "След като съм имал шанса да работя с него, оценявам необятността на извършената работа", заявява бившият председател на ЕК.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск от своя страна нарече Кол "приятел и държавник, който помогна за обединението на Европа".

"Хелмут Кол беше олицетворението на една обединена Германия в една обединена Европа", заяви в Туитър и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Белгийският премиер Шарл Мишел също определи бившият германски канцлер като "истински европеец". Колегата му от Люксембург Ксавие Бетел от своя страна отдаде почит на Кол, наричайки го "голям държавник", и на действията му, в полза както на Германия, така и на Европа.

"Гласоподавателите не харесват Кол, но му вярват", заяви бившият председател на германския парламент Рита Зюсмут, цитирана от Асошиейтед прес.

Хелмут Кол беше улеснен в постигането на единството на Германия от приятелските си отношения с френския президент Франсоа Митеран и съветския лидер Михаил Горбачов, който одобри влизането на обединена Германия в НАТО и прие да изтегли съветските войски от Източна Германия.

Бившият германски канцлер стисна ръката на Митеран през 1984 г., правейки трогателен жест на помирение, на гробище при френския град Вердюн, по повод на церемония, свързана с Първата световната война.

Наследството на Кол включва и единната европейска валута, която обвърза Европа по-тясно от всякога досега. Бившият канцлер подкрепи силно еврото, въведено през 1999 г., като опора на мира. Когато то срещна затруднения, след повече от десетилетие, той настоя, че пред Германия няма алтернатива, освен да помогне на задлъжнелите страни като Гърция.

Кол обясняваше отдадеността си на обединена Европа с корените си в германска провинция, намираща се близо до Франция, и със спомените си от военното време като момче. По повод на разширяването на Европейския съюз на изток през 2004 г. той произнесе реч, обявявайки, че "най-важното правило на новата Европа е: В Европа не трябва никога повече да има насилие".

Въпреки това, процъфтяването, което Кол обеща на източногерманските гласоподаватели при повторното обединяване на страната се забави след срива на комунистическата икономика, а големите помощи за Източна Германия увеличиха държавния дълг. Той си навлече и критики за това, че не е започнал икономически реформи.

Бившият канцлер беше женен в продължение на 41 години за Ханелоре Ренер, преводачка от английски и френски, която стоеше твърдо, но дискретно до него през целия му политически живот. Те имат двама сина, Петер и Валтер.

През юли 2001 г. Ханелоре се самоуби на 68-годишна възраст от отчаяние поради нелечима алергия към светлината. През 2005 г. Кол представи новата си партньорка Майке Рихтер, икономистка, по-млада от него с около 35 години. Двамата сключиха брак през месец май 2008 година., пише БТА.

Водещи новини

Още новини