Медия от Москва: Еманюел Макрон е принуден да помни за Русия

gettyimages (архив)
share

Предстоящата днес среща между руския президент Владимир Путин и френския му колега Еманюел Макрон в Париж вдъхва надежди за напредък в сирийското уреждане, отбелязва "Независимая газета".

Според експерти на вестника Москва е готова на отстъпки в тази сфера. Нищо ново обаче не се очаква от президентския разговор за съдбата на сепаратистката Източна Украйна. "Русия най-вероятно е узряла за някакви взаимни отстъпки, засягащи Сирия. Но не виждам такава нагласа за Украйна", прогнозира пред изданието наблюдателят Игор Бунин. "Президентите искат да се запознаят. Всеки се надява да договори нещо. Колкото до Макрон, той просто има нужда да повиши външнополитическия си авторитет. Ако двамата с Путин се разберат за нещо и се стигне до нещо, авторитетът на френския лидер много ще се повиши. Доколкото е новак във външната политика, това е много важно за него. Колкото до Путин, той заложи на Тръмп и практически претърпя пълен провал, а тук има възможност да предприеме още един ход, за да излезе от международната изолация", добавя аналитикът.

Срещата с Путин ще помогне на Макрон да демонстрира, че е независим от Брюксел, пише "Известия". Основната задача на Макрон е да покаже, че е силен президент - и той наистина има шанс да демонстрира, че не е марионетка на германския канцлер Ангела Меркел. Така Владимир Путин ще може да разбере дали вижда пред себе си "обновена версия" на предишния френски лидер Франсоа Оланд или истински държавен глава, обяснява пред изданието френският коментатор Ксавие Моро. Антируското и пронатовските лобита са твърде силни във френския елит. С това, че приема Владимир Путин, Еманюел Макрон явно демонстрира политическа воля и политическа смелост, заявява друг експерт от Франция, Тома Геноле. За последен път Путин се канеше да посети Париж преди седем месеца, но анулира визитата след остра забележка от страна на Оланд, сравнил руските бомбардировки на сирийския град Алепо с "военни престъпления", припомня "Известия".

Следвайки политиката си, Макрон е принуден да помни за Русия. Първо, медийното и икономическото влияние на тази страна във Франция е много голямо. Освен това във Франция наближават парламентарни избори и проруската партия "Национален фронт" може да разчита на много места в парламента, ако се съди по 30-процентната подкрепа за нейния ръководитеа Марин льо Пен на президентския вот. А Макрон не желае да дразни онези французи, които симпатизират на Русия, разсъждава "Комсомолская правда".

Такива сметки явно си прави и Владимир Путин, който ще се опита да предложи собствен вариант за изпълнение на Минските споразумения. Според експерти обаче Макро едва ли ще склони на някаква размяна и едва ли ще промени коренно позициите си за Украйна. Първо, защото вече изпрати сигнал, че ще следва външната политика на Франсоа Оланд. Освен това, в "норманския формат" първа цигулка винаги е свирила Германия, така ще бъде и занапред. А първото си посещение в чужбина Макрон отреди на Ангела Меркел - с това показа, че няма намерение да загърбва ангажиментите, поети вече от Франция, добавя всекидневникът.

В интервю, поместено в събота от популярния френски седмичник "Журнал дю диманш", Макрон призна, че гледа с уважение на традиционния съюзник - Русия, и заяви, че е необходимо да се разработи общ подход за решаване на сирийския проблем, посочва "Газета". "По въпроса трябва да се гради политическо решение, а същевременно в рамките на коалиция да се води борба срещу всички терористични организации", цитира вестникът френския лидер.

Поканата на Макрон към Путин да посети Париж потвърди провала на политиката, целяща "да изолира" Русия, констатира "Взгляд". През управлението на Оланд Франция бе сред страните с най-сурово отношение към "режима на Башар Асад". Риториката на Макрон до момента не бе твърде различна от думите на неговия предшественик. Но интересите, засягащи сигурността на Франция - а Макрон се представя като лидер изразител на общонационалните интереси - изглежда ще надделеят над антиасадовските "принципи", декларирани от Оланд, твърди изданието.

Всички страни от Г-7 признаха ролята на Русия, Иран и Турция в уреждането на сирийската криза, припомня "Взгляд" думи на Макрон, "изразил колективното мнение на Г-7". Тези дни френският президент обеща "взискателен диалог" с Путин, но според наблюдатели от този разговор не бива да се чака друго, освен общата позиция на "Голямата седморка", прави уговорка електронният вестник.

От първата среща между Макрон и Путин не бива да се чака друго, освен да бъде установена система от координати, да бъдат установени лични отношения и да се разработи пространство за отношения с оглед евентуален диалог между Русия и Франция, резюмира аналитикът Кирил Коктиш. Според него резултатите от този разговор ще се използват в подготовката на среща между Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп, "поне от страна на Запада". "Макрон ще се опита да тества положенията, прозвучали на срещата на Г-7, и съответно да разбере каква е руската реакция на тези положения. Едва ли е получил някакъв мандат за пазарлък, но за някакво първично сондиране - най-вероятно да", заключава руският наблюдател.

Водещи новини

Още новини