Бившият водач на френската крайна десница Жан-Мари льо Пен беше осъден днес от апелативна инстанция на глоба от 5000 евро за обидно за ромите свое изказване от 2013 г., предаде "Франс прес", цитирана от БТА.
Апелативният съд в Екс-ан-Прованс отново го призна за виновен за подклаждане на омраза и дискриминация заради негово изявление по време на пресконференция.
Изглежда имате известни неприятности с неколкостотин роми и тяхното смрадливо и предизвикващо сърбежи присъствие. Това е само върхът на айсберга", казал на пресконференцията тогавашният председател на Националния фронт, който днес се оглавява от дъщеря му Марин.
"Поддържам изказването си, защото го мисля", обясни в съда 88-годишният Льо пен, който трябва да плати също 2000 евро обезщетение на организацията "SOS Расизъм" и още 1000 евро на "Лига за правата на човека" - ищци по делото.
"Трябва да ви кажа, че през 2014 г. в Ница ще дойдат най-малко 50 000 роми, тъй като от 1 януари 12-те милиона роми, които живеят в Румъния, България и Унгария, ще имат възможност да се установят във всички страни в Европа", казал също Льо Пен на среща с обществеността по онова време според сайта 20minutes.fr.
"Присъствието им предизвиква обриви у населението, да, хората се оплакват, а е и миризливо. Достатъчно е да посетите ромски лагер, за да го разберете", каза той и допълни, че "му се плаща да казва онова, което мислят избирателите".
"Омразата е абсолютно неприсъщо за мен чувство", увери Льо Пен.
"Не знам дали омразата е присъщо за г-н Льо Пен чувство, но обвинението срещу него не е за това, а за думи, които накърняват достойнството на тази общност", каза заместник-главният прокурор.
За всеобща изненада ветеранът във френската политика Жан-Мари льо Пен успя да стигне до втория тур на президентските избори през 2002 г., на който в крайна сметка беше победен от президента от десницата Жак Ширак, който се бореше за втори мандат.
От началото на 90-те години на миналия век досега Жан-Мари льо Пен е бил осъждан най-малко осем пъти за расистки и обидни изказвания. След като през 2011 г. оглави Националния фронт, Марин льо Пен предприе стратегия за подобряване на имиджа на формацията, в резултат на която през 2015 г. баща й беше отстранен от партията заради изказване, че нацистките газови камери били подробност от историята на Втората световна война. Жан-Мари льо Пен оспори това решение в съда, който му призна правото да остане почетен председател на партията.