Спадът на производствените цени в еврозоната се забави рязко

Getty Images/Guliver (aрхив)
share

Производствените цени в еврозоната се понижиха на годишна база през октомври за 39-и пореден месец, но с най-сдържано темпо от средата на 2013-а година насам, показват данни на Евростат. Това е нов сигнал в последно време за постепенно завръщане на инфлационния натиск в региона.

Индексът на цените на производител (PPI) нарасна през октомври с цели 0,8% на месечна база след слабо повишение с 0,1% през септември и при очаквания за по-скромно повишение с 0,4 на сто, като това представлява най-солиден растеж на производствените цени от август 2012-а година и се дължи до голяма степен на скок с 2,6% на енергийните цени спрямо предходния месец. Изключвайки енергийните цени, индексът PPI нарасна стабилно с 0,1% за втори пореден месец.

На годишна база индексът PPI остава за 39-и пореден месец на негативна територия, понижавайки се през октомври с 0,4%, но след негов спад с 1,5% през септември и прогноза за понижение с 1 на сто. За последно производствените цени нараснаха на годишна база през юни 2013 година, когато индексът PPI се повиши с 0,3 на сто. В същото време обаче, техният спад през октомври е най-малкият от юли 2013-а година.

Днешните доста по-силни от очакваното данни са позитивен сигнал за ЕЦБ относно нейните опити за борба с прекалено ниската инфлация в еврозоната.

Изненадващо сдържаното намаляване на производствените цени през октомври е в подкрепа на сигналите в последно време, че потребителската инфлация ще продължи настоящата тенденция на постепенен растеж и през следващите месеци. Евростат представи по-рано тази седмица предварителни данни, според които инфлацията в еврозоната нарасна през ноември до двегодишен връх от 0,6%. Редица икономисти дори очакват индексът на потребителските цени (CPI) да нарасне по-силно през последния месец на 2016-а и през първите месеци на 2017-а година на фона на нарастващите петролни цени на годишна база. Но без да има по-солиден ръст на вътрешната инфлация (изключвайки енергийните цени), все още има редица съмнения за по-устойчиво и бързо повишение на потребителските цени към целевото ниво на ЕЦБ за инфлация от малко под 2 на сто.

Водещи новини

Още новини