Мирът е без алтернатива за Колумбия, но Европа трябва да си даде сметка, че не може да се амнистират престъпници, отговорни за триста хиляди убити и десетки милиони жертви на наркотрафика по света, заяви евродепутатът Николай Бареков ден след завръщането си от Колумбия в рамките на пленарното заседание на Европейския парламент в Страсбург, на което колумбийският мирен процес бе основна тема на разискване, съобщиха от пресцентъра на "България без цензура".
Българският евродепутат бе част от делегацията, командирована в Колумбия от ръководството на Европейския парламент. По време на визитата си Бареков осъществи срещи с експрезидента Алваро Урибе и редица конгресмени от Колумбия, сред които колумбийският външен министър Мария Анхела Холгин и първият министъра на труда и настоящ министър на следвоенния период (Minister for Post Conflict) и съветник Рафаел Пардо.
След като обяви, че е имал срещи и с десетки жертви на наркобанди, Бареков констатира, че хората искат мир, но той да бъде справедлив. Европа трябва да уважи и да приеме мнението на колумбийския народ, категоричен е евродепутатът . Той подчерта, че макар и с малко споразумението между правителството и Революционните въоръжени сили на Колумбия /ФАРК/ е било отхвърлено, но не и мирът.
В пленарна зала Бареков сподели още, че лично пред него Алваро Урибе е определил ФАРК за най-богатия престъпен картел в света. "Президентът водеше кампанията "no vote", той беше символ на войната срещу престъпността и корупцията. Урибе мисли, че споразумението е твърде милостиво за престъпниците , така мисли й народът на Колумбия", подчерта евродепутатът.
Засега огънят трябва да спре и в това е надеждата, каза на финал Бареков като уточни, че с отхвърлянето на мирното споразумение с бунтовниците от терористичната организация нищо не е приключило. "Трябват по-големи усилия за интегрирането на псевдолевите терористи и ликвидирането на ФАРК", категоричен е той.