Това, което видяхме през последните месеци във Великобритания е политиката в най-лошия й израз, заради който хората имат право да мразят политиката. Премиерът в Лондон Дейвид Камерън отвори Кутията на Пандора, която в крайна сметка му коства главата. Той ще остане в историята като човека, който дълбоко раздели Обединеното кралство, с много тежки вътрешнополитически последици за самата Великобритания. Това мнение изрази пред БНР лидерът на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев.
Според Станишев в Обединеното кралство има отрезвяване и тъй като в много страни са стъписани от резултата от британския референдум и последиците от него за Великобритания, това дава възможност на Европа да тръгне по-убедено напред, защото досега Лондон е блокирал много инициативи. По думите му, спорът „Повече или по-малко Европа“ измества същността на разговора – спорът трябва да бъде първо каква Европа и след това колко Европа.
Пред ЕС има три пътя, единият от които е пътят на статуквото, зад който стоят десните сили и консерваторите, който доведе до дълбоко разделение по оста север-юг и това е път за никъде. Другият път е на националистите, каза още Станишев.
Социалистите ще предложат засилване на социалния характер на ЕС, защото всички кризи в сърцевината си носят усещането на хората, че няма справедливост и те не са от значение. Сергей Станишев акцентира върху значението на изготвената Младежка гаранция за адаптиране към трудовия пазар и справянето с младежката безработица. Друга посока на левите в Европа ще бъде настояването образователната програма „Еразмус Плюс“ да бъде уплътнена, разширена и да влезе и в средното образование. Лидерът на европейските социалисти изтъкна, че юли и август ще бъдат месеци, в които ще се даде темпо на тази визия, допълни той.
Относно натиска на Брюксел за влизане в Еврозоната и приемане на еврото, Станишев припомни, че през 2007 година сме били на крачка от влизане в Еврозоната и въпреки, че страните-членки са били „за“, Европейската централна банка се е противопоставила заради неизпълнението на един критерий.
Предвид кризата от 2009 се получи добре, защото кризата показа, че еврото като валута е построено от покрива надолу, без здрава основа. Оттогава се направиха много промени в архитектурата на еврозоната.
Сергей Станишев: Важно е първо каква Европа искаме и след това колко Европа
- 03.07.2016 | 14:28
- 3199