Би Би Си: Кристалина Георгиева не е безразлична към битката за ООН

Facebook
share

Еврокомисар Кристалина Георгиева може да се кандидатира за генерален секретар на ООН, издигната от една и или повече чужди страни. Този извод прави Би Би Си, след интервю с нея, в което Георгиева заявява, че не е безразлична към битката за поста и че следи надпреварата отблизо.

От него става ясно още, че няколко държави обмислят да номинират Георгиева, а тя е на ръба да обяви кандидатурата си, твърди още медията.  

"Следя отблизо надпреварата. Много хора ме приканват да се включа в нея. Нека да видим какво се случва", каза тя пред Би Би Си. Задкулисно се твърди, че няколко държави обмислят да я номинират.

Г-жа Бокова в началото бе сред фаворитите и се радваше на ключова подкрепа от Русия. Но шансовете й намаляха след вътрешно разследване в делата на ЮНЕСКО през последните месеци, както и заради подкрепата й за палестинска държавност, което не се харесва на американското правителство. Около половината от бюджета на ЮНЕСКО сега отива за заплати на служителите, се казва в публикацията на Би Би Си.

За разлика от нея, г-жа Георгиева има силни постижения като администратор в Световната банка, като бивш еврокомисар за хуманитарните въпроси и сегашен еврокомисар за бюджетните въпроси. През последните месеци тя оглавяваше екип, който подготвя нов план за хуманитарни интервенции на ООН. Той стигна до заключението, че могат да бъдат спестени 1 милиард долара годишно, като се насочват парите пряко към нуждаещите се, добавя Би Би Си.

По силата на неофициален принцип на ротацията, деветият генерален секретар трябва да бъде от Източна Европа. Но има опасност този шанс да бъде прахосан поради хладната подкрепа за националните кандидати у дома и неспособността на района да застане зад общ кандидат.

В неофициалната процедура за селекция, която тази година стана по-прозрачна с публични изслушвания, досега се включиха 11 кандидати, осем от които са от Източна Европа. Сред тях са бивши или сегашни външни министри на Молдова, Македония, Черна гора, Хърватия, Сърбия и Словакия, както и бивш президент на Словения. България предложи Ирина Бокова, която сега е генерален директор на ЮНЕСКО.

Хора, следящи процесите в ООН казват, че тези кандидати могат взаимно да се изместят и да освободят полето за други силни кандидати, сред които са Сусана Малкора от Аржентина, Хелън Кларк от Нова Зеландия и Антонио Гутериш от Португалия. През юли ще стане ясно каква подкрепа имат кандидатите в 15-членния Съвет за сигурност, отбелязва БТА. В следващите седмици могат да се явят още кандидати.


 

Водещи новини

Още новини