Полицаите в ЕС ще си разменят информация по подразбиране

gettyimages (архив)
share

Европейската комисия представи днес допълнителни предложения за повишаването на сигурността в ЕС.

Полицията във всяка държава от ЕС трябва по подразбиране да споделя съответната информация с колегите си в другите държави от Общността, отбелязва ЕК. В представения днес документ се прави преглед на напредъка, постигнат по отношение на действията в рамките на европейската програма за сигурност, установяват се пропуски в изпълнението на мерките, предприети за борба срещу тероризма, и се определят действията, които е необходимо да бъдат предприети, за да се преодолеят тези пропуски.

Предложените днес мерки отчитат, че завръщащите се чуждестранни бойци терористи представляват заплаха за ЕС. Затова е необходимо националните служби да бъдат напълно информирани за придвижването на чуждестранните бойци терористи, както при излизане, така и при влизане в ЕС, и да обменят такава информация помежду си и с агенциите на ЕС чрез Шенгенската информационна система и Европейския център за борба с тероризма към Европол. За предотвратяване и борба с радикализацията трябва да се даде предимство на предотвратяването на радикализацията и вербуването на европейски граждани от страна на терористични организации. Държавите в ЕС трябва да се постараят вече радикализиралите се граждани да бъдат включени в програми по дерадикализиране и да им бъде попречено да разпространяват терористична пропаганда и изказвания, проповядващи омраза, необходимо е да се обменя информация за онези, за които има голяма опасност от радикализация.

ЕК предлага санкции за терористите и техните поддръжници. Европейският парламент и Съветът на ЕС следва бързо да постигнат съгласие по предложението на ЕК за директива за борбата с тероризма, за да се утвърди инкриминирането на престъпления, свързани с терористични дейности, например пътуванията с терористична цел и предоставянето на финансиране, място за живеене, превоз или материална помощ на терористи. За подобряването на обмена на информация ЕК предлага Европейският парламент и Съветът на ЕС бързо да приключат работата си по изменения регламент за Европол и да приемат законодателните предложения за подобряване на обмена на данни и оперативната съвместимост на базите данни и на информационните системи, например с разширяването на обхвата на Европейската информационна система за съдимост (ECRIS), така че да включва гражданите на държави извън ЕС.

Функциите на Европейския център за борба с тероризма следва да бъдат укрепени, за да се превърне тази структура в разузнавателен център на правоприлагащите органи за анализ на заплахите и да подпомага разработването на оперативни планове за борба с тероризма. Комисията ще представи инициативи за развитието на центъра в по-силна структура с възможности за съвместно оперативно планиране, извършване на оценки на заплахите и координация на разузнавателните данни в областта на правоприлагането. Заради спешността на въпроса, още сега следва да започне разработването на съвместни оценки на заплахите от тероризъм и радикализация.

Държавите в ЕС следва приоритетно да изпълнят плана за огнестрелните оръжия и взривните вещества, а ЕП и Съветът на ЕС следва да приемат предложението за изменение на директивата за контрола на придобиването и притежаването на оръжие, представено от ЕК на 18 ноември 2015 година. Комисията ще приключи работата по плана за действие в борбата с финансирането на тероризма, с който да подпомогне държавите в ЕС по-лесно да откриват и предотвратяват движението на средства и други активи, за да се прекъснат източниците на приходи на терористичните организации. Правоприлагащите и други ключови служби трябва да бъдат по-добре подготвени за заплахите за сигурността, свързани с уязвимостта на критичната инфраструктура, да извършват ефикасен обмен на съответната информация, да изготвят предохранителни мерки по съгласуван отвъд границите начин и да подкрепят научните изследвания за бъдещи нужди от технологии.

Необходимо е да се осигури по-добра съгласуваност между вътрешнополитическите и външнополитическите действия в областта на сигурността. Въз основа на работата на координатора на ЕС за борбата с тероризма, на ЕК и на Европейската служба за външна дейност, ЕС следва да установи партньорства за борба с тероризма с държавите в Средиземноморието.

ЕК отбелязва, че след атентатите в Брюксел, ЕП, министрите на правосъдието и вътрешните работи от ЕС и комисията са отчели решимостта си да продължат изпълнението на предвидените мерки и да задълбочат борбата срещу тероризма. Според ЕК е необходима радикална промяна на равнището на сътрудничество между държавите в ЕС и техните правоприлагащи служби, като се работи в тясна координация с агенциите на Общността.

Водещи новини

Още новини