Въпреки протестите на правозащитни организации и предупрежденията на агенцията на ООН за бежанците, Европейският съюз депортира хора от Гърция в Турция по силата на подписаното миналия месец споразумение с Анкара, пише в редакционна статия в. "Ню Йорк таймс".
Съгласно сделката за всеки незаконно влязъл в Европа имигрант, приет обратно от Турция, Европейският съюз трябва да приема по един регистриран сирийски бежанец. Планът изобилства със сериозни законови и свързани с правата на човека проблеми, които би трябвало да възпрат ЕС. Агенцията на ООН за бежанците информира, че няма достатъчно гаранции за защитата на хората.
Според международното, европейското и турското право бежанците не може да бъдат изпращани принудително в несигурна страна. Организацията "Амнести интернешънъл" публикува в петък критичен доклад за злоупотреби в Турция, за задържане на групи мъже, жени и деца, които биват връщани в Сирия, и за стрелба по отчаяни бежанци, опитващи се да влязат отново в Турция. "Ню Йорк таймс" цитира директора на "Амнести" за Европа и Централна Азия, Джон Далхаузен, според когото Турция не е безопасна за сирийските бежанци и от ден на ден става все по-несигурна.
Същевременно условията в бежанските лагери в Турция се влошават. А след като ЕС обеща милиарди евро на Турция в сделката за бежанците, за да се помогне на Анкара да се справи, не е ясно как ще се осъществява контрол върху подобряването на условията, предвид все по-авторитарното управление на президента Реджеп Ердоган, подчертава редколегията.
Сериозни проблеми има и в Гърция. Миналия месец агенцията на ООН за бежанците престана да помага на гръцките власти в центровете за регистрация на бежанци, тъй като според нея те са се превърнали в "места за задържане". Гърция няма капацитет да обработва молбите за убежище на островите, нито възможност да подслони хората при достойни и безопасни условия.
В трескавия стремеж да се отърве от нежеланите хора, нарушавайки собствените си закони, Европа се отнася с цинично равнодушие към човешки същества, които вече са пострадали достатъчно. ЕС би трябвало да прекрати депортациите от Гърция в Турция, докато отношението към бежанците и в двете страни не бъде приведено към международните и европейските правни и хуманитарни норми, смята редакцията.