Европейската комисия и върховният представител за сигурността Федерика Могерини приеха днес съвместна рамка за борба с хибридните заплахи и за укрепване на устойчивостта на Общността, както и за повишаване на сътрудничеството с НАТО за противодействие на тези заплахи, съобщи комисията.
През последните години ЕС е все по-изложен на хибридни заплахи, изразяващи се във враждебни действия, които целят да дестабилизират даден регион или държава. Връзката между вътрешната и външната сигурност трябва да стане още по-силна, коментира Могерини. Намеренията в приетата рамка засягат стратегиите на ЕС за киберсигурност, за енергийна и за морска сигурност.
Предвижда се повишаване на осведомеността чрез създаване на специални механизми за обмен на информация между държавите в ЕС и чрез координиране на действията за постигането на стратегическа комуникация. Ще бъдат предприети стъпки за защита на потенциално стратегически и критични сектори като киберсигурността, чувствителната инфраструктура (енергетика, транспорт и космическо пространство), защитата на финансовата система и опазването на общественото здраве, както и за подкрепа на усилията за борба с насилническия екстремизъм и радикализацията.
Ще бъдат положени допълнителни усилия за предотвратяване, реакция при кризи и възстановяване чрез установяване на ефективни процедури и разглеждане на приложимостта и практическите последици на клаузата за солидарност и клаузата за обща отбрана в случай на мащабна и сериозна хибридна атака. Ще бъде повишено сътрудничеството между ЕС и НАТО, както и с други партньорски организации, в съвместните усилия за борба с хибридните заплахи, като се зачитат принципите на приобщаване и самостоятелност в процеса на вземане на решения на всяка организация.
Комисията пояснява, че с определението "хибридни заплахи" се означават различни дейности, съчетаващи обичайни и нетрадиционни методи, които държавни или недържавни субекти могат да използват по координиран начин в отсъствието на официално обявена война. Тяхното предназначение е не само да нанесат преки щети и да вземат на прицел уязвими места, но и да дестабилизират обществата, като създадат неяснота, с което да възпрепятстват процесите на вземане на решения.
Борбата с хибридните заплахи е в голяма степен въпрос от национална компетентност и основната отговорност за нея носят държавите в ЕС. Много държави от ЕС са изправени пред общи заплахи, които могат да застрашат трансграничните мрежи или инфраструктури, се отбелязва в съобщението, цитирано от БТА.