Сътрудничеството в областта на международното осиновяване между България и Малта са обсъдили днес на работна среща министърът на правосъдието Екатерина Захариева и министърът на семейството и социалната солидарност на Малта Михаел Фаругия, съобщава пресцентърът на Министерството на правосъдието.
Проблемът при осиновяванията между двете страни възникна, след като Централният орган на Малта - Отделът по социално благополучие и стандартизация към Министерството за семейството и социалната солидарност, започна да изисква допълнително изследване на детето за хепатит С. Резултатите от изследването следваше да бъдат представени на малтийските служби, преди да бъде дадено разрешение за влизане на детето в Малта, тъй като, ако резултатът е положителен, такова разрешение не може да бъде дадено, се посочва в съобщението.
"Сега България има сътрудничество в областта на международното осиновяване единствено със страни по Хагската конвенция от 1993 г. Нито една от тези държави не поставя изискване за допълнителни изследвания на децата за международно осиновяване като условие за издаване на разрешение за влизането им в приемащата държава. По смисъла на чл. 18 от Хагската конвенция от 1993 г. централните органи на държавата по произход и на приемащата държава вземат всички необходими мерки, за да може детето да влезе и да пребивава постоянно в приемащата държава", е казала на срещата министър Захариева.
"Нашето здравно министерство бе поставило подобно изискване заради политиката на недопускане на разпространение на хепатит C в държавата. Както е известно, той е нелечим в 90 процента от случаите. Сега можем да кажем, че проблемът със здравното ни ведомство е в миналото, ще се придържаме стриктно към Хагската конвенция и на осиновяванията от България ще бъде дадена отново "зелена светлина", е казал Фаругия. Той е обяснил, че искане за подобно допълнително изследване е било отправено и до Словакия и тя се е съгласила да направи допълнителните тестове.
"Преобладаваща част от осиновените международно деца са с различна степен на особености в здравословното състояние, за някои дори се налага стабилизиране в болница, за да могат да издържат полета до приемащата държава. През последните 5-6 години именно деца със здравословни проблеми се осиновяват в чужбина. Радвам се, че намираме дом и семейства за тези деца", е изтъкнала Захариева.
През 2015 г. от министъра на правосъдието са дадени 334 съгласия за осиновяване на 427 деца от лица с обичайно местопребиваване в 16 страни по конвенцията.