Разликата между лихвата на италианските ценни книжа със срок 10 години и германските бундесоблигации вчера хвърли в паника фондовата борса в Милано и банките в страната.
По обяд тази разлика достигна рекордните 436 пункта, което означаваше, че доходността на въпросните книжа е скочила на 6,21%. А специалистите смятат за „граница на невъзможността за връщане назад”. 6,50% е прагът, след който финансовата система на държавата повече не може да поддържа вътрешния й дълг. Така пред икономиката й започва да се очертава гръцки сценарий на развитие и над страната надвисва призракът на фалита.
Повишаването на лихвата на ценните книжа на Рим, което на практика означава бягство от тях по фондовите пазари, се отрази особено зле на борсата в Милано. Там капитализацията на листваните италиански компании се срина на 10-годишно дъно със 7% като най-пострадаха банките.
Съответно техните ръководства обявиха тревога и независимо от якото изкупуване на облигации от ЕЦБ предупредиха, че повече няма да могат да поддържат акумулирания в ценните книжа вътрешен дълг. Съответно банкерите поискаха спешна помощ от правителството, призовавайки го да активизира действията за защита на националните интереси във вътрешен и международен план.
Външният министър на Италия Франко Фратини посочи в прав текст личността, която стои в основата на незавидното положение на ценните книжа – френския президент Никола Саркози. В интервю за в. „Месаджеро” дипломат №1 на Рим уточни, че той бил дал рамо на спекулациите срещу Италия
„Ако някой като Саркози – подчертава Фратини - се изпусне с фразата, че ако не била спасена Гърция, после щяла да я последва Италия, всеки, който преди това въобще не си го е помислял, ще започне спекулативна атака!”