Париж и Берлин искат от ЕС ясен план за разселване на бежанците

gettyimages
share

Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд изпратиха общо писмо до лидерите на Европейския съюз с настояване да се изработи "траен и задължителен" механизъм за разселване на бежанци между страните членки. Това съобщи днес говорителят на Меркел - Щефен Зайберт, цитиран от Ройтерс.

На пресконференция в Берлин Зайберт каза, че писмото до председателите на Европейската комисия - Жан-Клод Юнкер, и на Европейския съвет - Доналд Туск, съдържа редица конкретни предложения как да бъде преодоляна имиграционната криза в Европа. Те включват бързо създаване на "горещи точки" - центрове за приемане на бежанци - в Италия и Гърция, като на Еврокомисията бъде възложено да проучи дали такива центрове трябва да бъдат създадени и други страни от ЕС.

Приемните центрове в Италия и Гърция трябва да бъдат създадени и да се задействат колкото е възможно по-скоро, не по-късно от края на годината, посочи Зайберт. Той добави, че Германия и Франция са готови да помогнат за това.

"Тясно свързан със създаването на тези центрове е въпросът как да бъдат разпределяни бежанците, въз основа на принципа на солидарността, между всички страни членки. Спешно се нуждаем от траен и обвързващ механизъм за разселване на тези хора", подчерта говорителят на канцлера. Той добави, че Германия иска Европейският съюз да втвърди правилата за даване на убежище на граждани на страните от Западните Балкани, като обяви тези страни за сигурни. "Страните от Западните Балкани, които са по пътя към Европа и част от които искат да се присъединят към ЕС, по дефиниция не могат да бъдат страни, където има политически преследвания или граждански войни - с други думи ситуации, изискващи закрила", каза говорителят.

Италианският външен министър Паоло Джентилони настоя днес Европа да промени правилата за даване на убежище, ако иска да запази свободата на движение в континента. Дъблинските правила за убежище изискват хората, търсещи убежище в ЕС, да подават молби в първата страна от съюза, в която влязат. Това подлага на силен натиск страни като Италия, където много бежанци и мигранти пристигат по море, и Унгария, която е популярен път по суша. На пресконференция в Чернобио, в Северна Италия, Джентилони каза, че променените правила за убежище трябва да запазят Шенгенската зона за свободно пътуване без паспорти. Ако не променим тези правила по съответния начин, ще се наложи да предоговаряме Шенгенската зона и свободното движение на хора, което ще бъде поражение за европейските политици, подчерта италианският външен министър.

Водещи новини

Още новини