Германският Бундестаг даде на правителството мандат да води преговори по трета помощна програма за Гърция и одобри отпускането на мостово финансиране за Атина, информираха световните агенции.
Очаква се програмата да бъде на стойност над 80 млрд. евро и с продължителност три години. На днешното извънредно заседание на долната камара на германския парламент "за" гласува значително мнозинство от 439 депутати при 119 гласа "против" и 40 въздържали се. Бундестагът има 631 депутати. Част от гласувалите с "не" са от управляващия блок Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) на канцлера Ангела Меркел и финансовия министър Волфганг Шойбле.
В ХДС/ХСС 65 депутати не подкрепиха правителството - 60 гласуваха "против" а петима се въздържаха. Това е повече от очакваните петдесетина и двойно повече от несъгласните при предишното гласуване за Гърция през февруари, отбелязва Франс прес. Редица депутати изразиха съмнения, че Атина няма волята да спази поетите ангажименти. При коалиционния партньор от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) обаче подкрепата бе силно изразена - само четирима от тях гласуваха против преговори за помощ на Гърция, но един от тях бе Пеер Щайнбрюк, който бе кандидат на партията за канцлер на последните избори през 2013 г.
При опозицията повечето Зелени се въздържаха. Това е шестият път от 2010 г., в който германските депутати обсъждат помощ за Гърция. Зелената светлина на Бундестага беше последното условие за започване на преговорите по финансовата програма за Гърция. Канцлерката Ангела Меркел и финансовият министър Волфганг Шойбле активно пледираха пред депутатите да дадат подкрепата си. Меркел изтъкна, че изборът е между това отново да се помогне на Атина и сигурен хаос, пише БТА.
Депутатите прекъснаха ваканцията си за това извънредно заседание. Председателят на Бундестага Норберт Ламерт им каза при закриването му, че може да им се наложи да заседават наново преди новата парламентарна сесия, която започва на 8 септември. Като други европейски парламенти, Бундестагът ще трябва отново да одобри плана за помощ на Гърция, след като бъдат уточнени неговите условия и размер. Като най-голяма икономика в Европа Германия дава най-значим принос в плановете за помощ за страните от еврозоната.
Според публикувано днес допитване 53 процента от германците подкрепят новия план за Гърция, след като в началото на месеца мнозинството от тях бяха против нова финансова помощ за Атина. Под натиска на Берлин новата финансова помощ ще се дава при много строги условия за структурни реформи на гръцката икономика, отбелязва АФП.