Европейският съюз ще отбележи в неделя 30-годишнината от подписването на 14 юни 1985 г. на споразумението за отпадането на вътрешните гранични проверки в държавите от Общността, станали част от този договор.
В церемонията в Люксембург утре ще участват председателите на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и на Европейския парламент Мартин Шулц, люксембургският премиер Ксавие Бетел, информира БТА. Гордеем се с Шенген, той олицетворява същността на ЕС, заяви днес на пресконференция говорителят на комисията Наташа Берто. Споразумението е подписано първоначално от Белгия, Франция, Германия, Люксембург и Холандия. То става част от законодателството на ЕС чрез договора, подписан през 1999 г. в Амстердам. Днес в Шенген членуват всички държави в ЕС, с изключение на Великобритания, Ирландия, Кипър, България, Румъния и Хърватия. Към споразумението са асоциирани Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.
В рамките на Шенген годишно биват осъществявани над 1,25 милиарда пътувания. Наред с отпадането на вътрешните гранични проверки в ЕС, споразумението от Шенген урежда общи правила за контрола на външните граници, единни изисквания за преминаването им, както и за издаването на краткосрочни визи, тясно сътрудничество между полицейските и правораздавателните власти. На континент, където народите някога проливаха кръвта си, за да защитят своите земи, днес границите са видими само на картите. Премахването на границите, осигуряването на защита и доверие, отне много години след двете световни войни, отбелязва по този повод еврокомисарят по миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос. Той определя Шенген като едно от "най-големите и необратими постижения на ЕС".