Шефове на Deutsche Bank на съд заради фалит на медийна империя

gettyimages
share

Скандален съдебен процес започна в Мюнхен, коментира РИА Новости.


Няколко действащи и бивши мениджъри на най-голямата частна банка във Федералната република застанаха пред магистратите в столицата на западната провинция Бавария. Шефовете са обвинени в сговор и лъжесвидетелстване. Пред магистратите застанаха сегашният съпредседател на съвета на директорите Юрген Фитшен, неговите предшественици на поста Йозеф Акерман и Ролф Бройер, бившият член на съвета на директорите Тесен фон Хайдебрек и бившият шеф на контролния съвет Клеменс Берзиг. Всички ще отговарят пред съда за сговор и даване на лъжливи показания по т.нар. дело Кирх. Подсъдимите, ако бъдат признати за виновни, може да получат между 6 и 10 години лишаване от свобода.

Фитшен през 2011 г. е давал показания пред Висшия провинциален съд по процеса за фалита на бившия медиен магнат Лео Кирх, който към този момент е бил покойник. Останалите застанали пред магистратите са били свидетели по делото през 2012 г. Лео Кирх е бил много влиятелна фигура в медийния бизнес в страна и Европа. Той е контролирал няколко ТВ канала и е притежавал правата върху излъчването на 40 000 часа сериали и 10 000 игрални филма. Заради финансови проблеми към 2002 г. дълговете на Kirch-Gruppe са достигнали 6,1 млрд. евро и компанията фалирала. Кирх обвини шефовете на Deutsche Bank за банкрута.

Според ищеца заявления на мениджъри са допринесли за тежката ситуация на групата. Той е водил дело за 2 млрд. евро до края на живота си. През 2002 г. съпредседателят на съвета на директорите Бройер заяви, че най-голямата частна банка в Германия няма да кредитира компанията.

Висшият съд на Мюнхен през 2006 г. призна правото на Кирх да получи обезщетение заради изказването на Бройер. Магистратите обаче постановиха, че Deutsche Bank не е отговорна за фалита на Kirch-Gruppe. Шест години по-късно съд постанови финансовата институция да компенсира наследниците на Кирх, които получиха 925 млн. евро.

Фитшен, Акерман, Бройер, Хейдебрек и Берзиг заявиха пред съда през 2012 г., че Deutsche Bank е нямала пряк интерес от фалита на Kirch-Gruppe и изявата на Бройер не може да сметне за предумишлено действие.

Прокуратура в Мюнхен твърди, че банката е била заинтересована във фалита на медийната империя. Според протокол от заседание на управата на Deutsche Bank е искала да участва в уреждането на спорове след фалита на компанията и са имали интерес. Шефовете са искали да избегнат плащането на 2 млн. евро на Кирх и успели. Обвиняемите отричат вината си.

Заседанията на съда ще се провеждат във вторник, защото тогава е традиционното съвещание на мениджърите на банката.

В момента Deutsche Bank провежда преструктуриране. Предвижда се закриването на 200 клона по цял свят и съкращаване на служители.

Водещи новини

Още новини