Ние сме в състояние на война с трафикантите на хора, каза италианският премиер Матео Ренци, предаде Би Би си.
С тези думи ръководителят на кабинета в Рим коментира кризата с имигрантите и трагедията в Средиземно море, при която загинаха около 900 души в Брюксел малко началото на политици от Европейския съюз в Брюксел. Той призова колегите си от останалите 27 членки на блока да предприемат строги мерки срещу каналджиите. Ренци допълни, че не е необходимо на този етап да се започват въоръжени операции. Италия, както и Малта, и Гърция, страда от най-голям прилив на имигранти, припомня британската медийна корпорация.
Министър-председателят в Атина – Алексис Ципрас също направи изявление в белгийската столица. Той подчерта необходимостта ЕС да изработи ефективна политика за борба с кризата. "Тази политика трябва да бъде основана на европейската солидарност, най-вече по средиземноморската граница на 28-те", каза той.
Ангела Меркел, пристигайки на форума, изрази надежда, че ще бъдат предприети мерки за предотвратяване на подобни трагедии. "Преди всичко, нашата основна задача е да пазим живота на хората", заяви тя.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туски публикува пост в социална мрежа. Нашият приоритет е да пазим живота на хората. "Ние обаче също така трябва да се борим срещу трафикантите на хора и нелегалната имиграция", написа бившият полски премиер.
Британският премиер Дейвид Камерън преди началото на разговорите изрази готовността на страната си да помогне. "Можем да изпратим в Средиземно море военен кораб, катери и хеликоптери", заяви той в Брюксел. Камерън също посочи, че ще иска от Брюксел гаранции. Не трябва тези, които са изгонени от други страни на ЕС, да бъдат идват у нас.
Днес в Малта бяха погребани 24 жертви от едно от корабокрушенията, станали през почивните дни. Загиналите имигранти бяха изпратени в последния им път от католически и мюсюлмански свещеници.
По данни на британския в. Гардиън ЕС ще реши имигрантите, пресекли Средиземно море, да бъдат връщани в техните страни.