Европейският съд по правата на човека в Страсбург осъди България за насилието пред софийската джамия „Баня Башъ” през май 2011 година, съобщи БТВ. Тогава се стигна до сблъсъци между привърженици на „Атака” и мюсюлманите, които се бяха събрали за обедната си молитва.
Делото бе заведено от Вели Караахмед. Жалбата е изготвена от Българския хелзинкски комитет. В нея се казва, че националистите са провокирали хората около джамията, замервайки ги с камъни и яйца, палене на молитвени килимчета и плюене върху тях.
Протестът на партията на Волен Сидеров бе организиран с искането да се намали звукът на високоговорителите от минарето на джамията.
Жалбоподателите сочат, че с пасивното си поведение по време на митинга полицията е нарушила задължението си да осигури ефективна защита на своите граждани. Твърдят също, че груповата, политическа антимюсюлманска агресия, на която е жертва Караахмед, съставлява унизително отношение по смисъла на Европейската конвенция.
Европейският съд е разгледал делото приоритетно, а в България разследването не е стигнало доникъде и е срещу неизвестен извършител.
Съдът в Страсбург преценява, че жалбоподателят следва да бъде обезщетен с 3000 евро за неимуществени вреди и с 4668 евро за разноски по делото.
Съдът приема жалбата срещу действията на българските власти по време и след инцидента пред джамията. Присъдата се основава на текста от Конвенцията за защита на основните права и човешките свободи, който повелява всеки да има правото на свободно вероизповедание, без дискриминация по пол, раса, етническа принадлежност.
В присъдата е отбелязано, че заради сблъсъците пред джамията са били образувани три досъдебни производства, като две от тях са били прекратени без повдигане на обвинения, а седмина са били подведени под отговорност по третото, без досега да е ясно дали са били изправени пред съда. Отчита се, че градският прокурор на София също е открил следствие, от което досега също няма резултат.