Британски вестник: Елемент на ирония имаше при визитата на Путин в Унгария

gettyimages
share

Виктор Орбан доби известност след появата си по телевизията през 1989 г., когато настоя съветските войски да напуснат Унгария, за да може страната да избегне "задънена улица" и да приеме прозападна ориентация. Но вчера унгарският министър-председател, който се отнася с презрение към либералната демокрация от идването си на власт, пренебрегна забраната на Европейския съюз за двустранни срещи на най-високо равнище с руския президент Владимир Путин и го приветства на официално посещение в Будапеща, пише британският в. "Файнейшъл таймс".

Имаше нещо иронично в това, че официалната програма на Путин включваше посещение на гробище, където са погребани съветски войници, включително такива, които са загинали при смазването на унгарското въстание срещу контрола на Москва. Руският президент не посети паметника на жертвите на тези събития, а положи венец на разположена наблизо паметна плоча за Втората световна война, отбелязва изданието. Посещението на Путин, идващо само две седмици след визитата на германската канцлерка Ангела Меркел в Унгария, подчертава двойствената позиция на Орбан като лидер на членуваща в ЕС страна, който се стреми към все по-близки връзки с Москва, коментира вестникът.

Орбан отхвърли твърденията, че неговите връзки с Русия са подкопали крехкия консенсус в Европа по украинската криза, като каза, че Унгария подкрепя европейското единство, но също така има нужда от руска енергия и инвестиции, посочва "Файненшъл таймс".

Унгария не даде особена публичност на посещението на Путин в момент, когато Будапеща се стреми да поправи отношенията си със Запада, изтъква американският в. "Ню Йорк таймс". Когато Путин прие Орбан в Москва миналата година, представата за реципрочно посещение, което да доведе руския президент в ЕС, изглеждаше в пълно съответствие с цяла поредица от дразнещи за общността ходове, предприети от двамата лидери през последните години. Но пристигането на Путин в Будапеща, изглежда, свидетелства по-скоро за намаляване на влиянието на руския президент, отколкото за нова дипломатическа победа, пише изданието.

Комбинацията от мъчителната криза в Украйна, увеличаващите се икономически трудности на Русия и желанието на Орбан да поправи отношенията си със Запада превърна това поредно пътуване от все по-натоварения график на Путин в събитие, на което не беше дадена особена публичност, посочва вестникът.

То беше далеч от триумфалното му посрещане през октомври в Сърбия, където държавните медии възторжено отразиха визитата му, а ръководството на страната организира военен парад, в който участваха сръбски и руски изтребители, и го удостои с най-високото държавно отличие, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Водещи новини

Още новини