Кървавият атентат срещу френския сатиричен седмичник "Шарли ебдо" потресе международната общност, а политици и медии заклеймиха посегателството върху свободата на словото, предаде Франс прес.
От Токио до Вашингтон, от Москва до Катар висши политици и държавни глави от цял свят изразиха отвращение от случилото си и подкрепа за Франция.
Политически фигури, короновани глави като кралица Елизабет Втора и кралят на Белгия, международни организации и медии от къде ли не почетоха жертвите (12 убити и 11 ранени) в този "черен ден за свободата на словото", пише БТА.
Президентът на САЩ Барак Обама осъди ужасяващия атентат и предложи на Франция помощ, за да бъдат извършителите на нападението изправени пред правосъдието. "Франция е най-старият съюзник на Америка и стои рамо до рамо със САЩ в борбата с терористите, които заплашват нашата сигурност и света", изтъкна той.
Американският държавен секретар Джон Кери се обърна на френски език към семействата на жертвите и френския народ, за да изрази съпричастността и солидарността си с тях. "Всички сме французи", заяви италианският премиер Матео Ренци във френското посолство в Рим.
Британският министър-председател Дейвид Камерън осъди позорните убийства. "Ние сме с френския народ в борбата срещу тероризма и в защитата на свободата на печата. Тези хора никога няма да ни отнемат тези ценности", заяви той.
Руският президент Владимир Путин заклейми тероризма във всичките му форми, а председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер нарече нападението "нетърпим акт" и "варварство", което "засяга всички като хора и европейци".
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че е съкрушена от ужасяващия атентат.
Висши политици от Норвегия, където десният екстремист Андерш Брайвик през 2011 г. отне живота на 77 души, изразиха в Туитър ужаса си от нападението.
Папа Франциск, генералният секретар на ООН, Арабската лига и страните, членуващи в нея, Турция с нейното ислямо-консервативно правителство, Иран, множество ислямски религиозни организации, осъдиха чудовищния акт.
Австралия и Канада, Япония и Китай, страните от Южна Америка изразиха шок от кървавата трагедия и съчувствие към близките на жертвите. Реакции имаше и от Африка - президентът на Габон заяви, че извършителите на атентата са предали исляма, а Мали определи акта като посегателство върху демокрацията и свободата.
Много силен отзвук на трагедията имаше в световните медии, в журналистическите и правозащитни организации. Клането в редакцията на "Шарли ебдо" е безграничен ужас, заяви базирана в Брюксел Европейска федерация на журналистите. Генералният секретар "репортери без граници" Кристоф Делоар нарече случилото се "безпрецедентна варварска атака".
"Амнести интернешънъл" определи вчерашния ден като черен за свободата на словото. "Преди всичко обаче, това е страшна човешка трагедия", каза директорът на организацията за Франция Стефан Обере.
Според Асоциацията на международния печат атаката е насочена не само срещу журналистите, но и срещу медийната свобода като цяло.
Холивуд също изрази съболезнования за жертвите и призова за защита на свободата на словото. "Правото на свобода на словото е не само записано в американската конституция, то е общочовешко право", заяви в комюнике синдикатът на актьорите.