Спирайки „Южен поток”, „Газпром” има намерение да принуди страните от ЕС сами да строят газопроводи на своя територия, информира вчера в. „Комерсант”.
Източник на изданието от газовия гигант обяснява, че компанията не е променила плановете си да спре транзита на синьо гориво през Украйна към Европа. Това може да се случи през 2020 г., когато изтича договорът между Москва и Киев за пренос на газ. Очаква се количествата, които сега минават през Украйна, да бъдат пренасочени към тръбата, за чието строителство се разбраха преди дни в Анкара президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган. Нейният капацитет ще е 63 млрд. куб. метра, колкото трябваше да бъде „Южен поток”, припомня вестникът. Най-вероятно маршрутът на новия газопровод ще мине по най-краткия път под Черно море паралелно със „Син поток”, до западната граница на Турция с Гърция. Именно там ще бъде създаден газов хъб, който ще стане алтернатива на сегашния пункт на раздаване на горивото от Украйна, прогнозират експерти пред „Комерсант”, пише в. Монитор.
„Някои политически сили в ЕС и САЩ мислеха, че спирането на „Южен поток” ще принуди „Газпром” да използва украинската газопреносна система, но руското ръководство даде да се разбере,че това няма да стане”, коментира зам.-ръководителят на Фонда за национална енергийна сигурност Алексей Гривач. Той смята, че сега газовият гигант поставя Европа пред свършен факт, но е убеден, че още има време за договаряне на нови маршрути. „Подобна конструкция напълно ще промени конфигурацията на газовите потоци в Южна и Централна Европа и силно ще увеличи геополитическата тежест на Турция като транзитна страна”, пише още „Комерсант”. Нещо повече – ако този план се осъществи, на европейските страни ще се наложи самостоятелно да строят газопроводи от хъба на турско-гръцката граница, категорични са от ”Газпром”. Неговите източници обясняват, че на България и Гърция няма да се наложи да „теглят” тръби от хранилището, тъй като са близо.
Италия, която получава най-голямо количество природен газ през Украйна (около 25 млрд. куб. м), ще трябва да направи малко разширение, за да стигне до новия хъб. За снабдяването на Австрия, Словакия и Унгария обаче ще е необходима нова крупна газопреносна система с мощност 20 млрд. куб. метра в година. От газовия гигант обясняват, че има и друг вариант, който предвижда разширяване на доставките по „Северен поток” тъй като и сега Австрия и Словакия получават газ от там чрез Чехия по газопровода „Опал”.
Освен необходимостта от строителство на тръби от европейците източникът на „Комерсант” вижда още препятствия пред осъществяването на подобен план. Едно от тях са дългосрочните договори между „Газпром” и европейските му партньори, в които е указан пунктът на раздаване на газа, идващ от Украйна. За по-голямата част от горивото това е австрийският Баумгартен. Руският гигант ще трябва да убеди европейските страни да изберат именно новия турски хъб.