Новият белгийски държавен секретар по въпросите на имиграцията Тео Франкен планира бежанските лагери в страната да бъдат разширени с още 100 места, което би довело до допълнителни 1000 случая на експулсиране годишно, съобщават местните медии.
По този начин се цели чужденците, пребиваващи незаконно и заловени от полицията, да не бъдат освобождавани, а да бъдат настанявани в лагерите и прогонвани по-бързо. Досега заради липсата на достатъчно места в бежанските центрове някои кандидати за убежище получават по няколко протокола за напускане на страната, без властите да бъдат в състояние да се погрижат за действителното им прогонване. Отчита се, че в момента Белгия разполага с 600 места в лагерите, докато в съседна Холандия има 2000 места.
Франкен пояснява, че първостепенна задача са имигрантите, които пребивават в Белгия незаконно и са извършили престъпление, а не тези, които са се вписали в обществото, намерили са си работа и се трудят в сектори, нежелани от белгийците. Медиите представят днес изследване на университетите в Брюксел и Льовен, според което повечето бежанци, получили статут, не живеят благодарение на социалните грижи, а работят. Установено е, че над половината от получилите статут през 2005 г. са работели две години по-късно. В периода преди да имат документи, едва 14 на сто от тези чужденци са се трудели. Същевременно броят на онези, които са разчитали на социални помощи, е спаднал от 80 на 30 процента.
По повод положената в събота клетва от новото правителство медиите отбелязват, че Франкен е един от членовете на кабинета, които нарушиха протокола на церемонията. Както и други свои колеги, Франкен изпъна два пръста, изобразявайки знака на победата V, докато произнасяше клетвата, вместо да изправи дланта си, както повелява протоколът. Знакът на победата е символ на неговата партия Нов фламандски алианс и тази постъпка поражда въпроса дали значението на партията не се поставя над държавата.
Медиите представят резултатите от спешно изследване на общественото мнение, свързано със съставянето на правителство и полагането на клетва пред държавния глава. Според резултатите едва 47 процента от белгийците имат доверие на новия премиер Шарл Мишел. Допитването показва, че 54 на сто от гражданите са доволни за ролята, която кралят е имал при съставянето на правителството. Отчита се, че за 58 дни на преговори носителите на проучвателния мандат са докладвали на държавния глава едва два пъти. Според тълкувателите това показва едновременно стремежа на крал Филип да не се меси в политиката, но е израз и на навлизането в политиката на ново поколение, което не вижда необходимостта държавният глава да бъде тясно свързан с преговорния процес по съставянето на правителството.