Правителствата на Европейския съюз се съгласиха да наложат значими санкции на Русия, насочени срещу държавни банки, оръжейно ембарго и ограничаване на продажбите на оборудване за руската петролна индустрия в отговор на продължаващата подкрепа на Москва за сепаратистите в Източна Украйна, пише британският в. "Гардиън".
ЕС атакува руската икономика: за пръв път от началото на украинската криза, 28-те съгласуват икономически санкции, пише френският в. "Фигаро". След месеци колебания, Европейският съюз ускорява темпото срещу Русия. Сега европейските столици трябва писмено да потвърдят това политическо споразумение, сключено след четиридневни дискусии, което изисква единодушие. Обект на санкции стават четирима души, близки до президента на Русия Владимир Путин, на които се замразяват авоарите и се забранява издаването на визи, и три компании, допълва "Фигаро".
Американският президент Барак Обама се присъедини към ЕС в изострянето на икономическия натиск върху Москва, отбелязва "Гардиън". Той обяви нови мерки срещу големи сектори на руската икономика, включително оръжейната промишленост, енергетиката и в областта на финансите, където три големи руски банки бяха отрязани от американската икономика.
Западът показва зъби, пише испанският в. "Паис". ЕС налага тези санкции за срок от една година, но с известни уговорки, целящи да смекчат отговора на Кремъл. Двасесет и осемте ще преразгледат целия пакет след три месеца, след като бъде оценено реалното му въздействие, за да бъде даден шанс на преговорите, които са в задънена улица от известно време. Големият страх е, че Путин може да врътне кранчето на газа, от който зависят на 100 процента някои страни от Източна Европа и задоволява на 30 процента нуждите на Германия, допълва "Паис".
Цялата трудност на преговорите в рамките на Съвета на ЕС бе да се състави балансиран пакет от санкции, като се има предвид, че всяка от държавите има свои интереси, пише "Фигаро". Така договорите за продажбата на корабите "Мистрал", които предизвикаха оживена полемика, няма да бъдат засегнати - оръжейното ембарго се отнася само до бъдещи договори, посочват източници. Друга ключова мярка: забраната за износ в Русия на технологии в сферата на петрола, няма да засегне газа - сфера, в която Берлин, както и други държави, имат значителни интереси.
Санкциите са предупреждение и сигнал, за да стане ясно на Путин, че "дестабилизирането на Украйна или която и да било страна в Източна Европа, ще струва скъпо на неговата икономика", предупредиха председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, цитирани от "Паис".