Енергийната зависимост е двупосочна улица, предупреди председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, като подчерта, че Русия е зависима от приходите, които получава от износ на енергоносители за Европейския съюз.
На конференция за енергийната сигурност Барозу спомена и шистовия газ като вариант за намаляване на зависимостта от външни доставчици. Днешният Европейски съюз, който няма общ енергиен пазар, зависи от външни доставчици за 90 на сто от суровия петрол, 66 на сто от природния газ, и 40 на сто от ядреното гориво, съобщи председателят на Еврокомисията.
По думите му "по-малко интегрираните държави” от Източна Европа са най-уязвими, като 6 страни-членки зависят от Русия като единствен доставчик на газ. Зависимостта обаче не е еднопосочна, подчерта Барозу. "Русия изнася 80 процента от петрола си, и над 70 процента от природния си газ към Европейския съюз – което го прави най-атрактивния пазар за Русия. Приходите от този износ са ключови за руския бюджет. Затова призоваваме да не се злоупотребява с енергетиката като политическо оръжие – иначе то може да се обърне срещу тези, които го използват", заяви председателят на ЕК.
Жозе Барозу призова страните-членки за политическа воля за създаване на общ енергиен пазар като мярка за намаляване на енергийната зависимост отвън. За тази цел трябва да се развива и собственото енергопроизводство, каза Барозу. Наред с възобновяемите енергийни източници, той посочи като алтернативи ядрената енергетика и шистовия газ, за който, по думите му, се водят дискусии в някои страни.