Орешарски: Икономиката е предизвикателство пред отношенията между България и Хърватия

Булфото
share

Стокообменът и икономическите контакти между България и Хърватия са на ниско ниво и се нуждаят от развитие в интерес на просперитета на двете страни, каза пред журналисти в Загреб премиерът Пламен Орешарски сред среща със своя колега Зоран Миланович.

Българският министър председател е на еднодневно официално посещение в Хърватия. Той е придружаван от правителствена и от бизнес делегация. В присъствието на двамата премиери бяха подписани Програми за сътрудничество в сферите на образованието, науката, културата и спорта. По-късно днес представители на Агенциите за насърчаване на малките и средните предприятия на България и на Хърватия подписаха в рамките на съвместен бизнес форум Меморандум за разбирателство.

Откриващата се това лято пряка въздушна линия между София и Загреб е стъпка за развитието на тези контакти, посочи Орешарски. Той добави, че с хърватския си колега са изразили обща позиция за подкрепа на присъединяването на останалите страни от Западните Балкани в Европейския съюз, разбира се след като извървят своя път към това членство.

Общата ни позиция със Зоран Зоран Миланович за украинската криза е, че тя представлява потенциален риск за региона и изразихме надежда, че дипломатическото решение е най-добро за всички, каза Орешарски.

Премиерът на Хърватия Зоран Миланович посочи, че и на двете държави предстоят десетилетия мирно развитие. Пред нашето икономическо развитие на практика няма пречки - правилата в ЕС са строги, но те са строги за всички, каза Миланович. Стокообменът между България и Хърватия не е голям, защото не сме достатъчно богати и развити. Ако след 20 години той е на същото ниво, то никой няма да ни бъде виновен, каза Миланович. Имаме амбицията да се върнем към ситуацията, когато държавата ни беше индустриално развита, каза премиерът на Хърватия. Много производства, които не вървяха добре, фалираха, но има много други възможности, каза Миланович.

Той уточни, че авиолинията, която ще работи по дестинацията София, е на малката частна фирма "Далмация Еър". Двете държави са туристически държави и в тази област също има възможност за сътрудничество, добави той. За Хърватия е важно Босна и Херцеговина да не стане място на тесни бюрократични брюкселски интереси, каза Зоран Миланович. Ние ще се стараем да подчертаваме пред Западна Европа, че това е специфична държава и към нея трябва да има съответни специфично отношение при присъединяването й в ЕС, добави премиерът на Хърватия.

Водещи новини

Още новини