Стокообменът между България и Великобритания за последните 10 години се е увеличил двойно, а Великобритания заема 4-о място сред чуждестранните инвеститори у нас с вложени близо 2,5 милиарда евро за последните 15 години. Посещението на българския президент ще отвори нови врати за бизнеса и инвестициите, счита държавният секретар по външната политика на Великобритания Уилям Хейг, с когото държавният глава Росен Плевнелиев разговаря по време на официалната си визита в Обединеното кралство, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Потенциалните сектори, в които има възможност да се засилят икономическите контакти са високите технологии, инфраструктурата, енергетиката и автомобилната индустрия. Великобритания е вторият по големина пазар за българските компании в областта на високите технологии. Събитията в Украйна и региона също бяха във фокуса на срещата. Двамата считат, че референдумът в Крим е в нарушение на конституцията на Украйна и международното право и е незаконен. Затова резултатите от него не може да бъдат признати. Недопустимо е в 21 век една страна да окупира територия на друга суверенна държава. Подписаният договор за присъединяване на Крим към Руската федерация изправя Европа и света пред нова ситуация.
Държавният глава постави акцент върху позитивните промени в Югоизточна Европа през последните години. Европейската перспектива е мощен двигател за процеса на реформи в страните от Западните Балкани, коментира президентът Росен Плевнелиев. С помощта на европейските фондове се работи за повишаване на свързаността на региона - пътна инфраструктура, жп линии, енергийни системи. Този процес превръща Балканите в по-привлекателно място за чуждестранните инвеститори и е залог за повишаване на потенциала и просперитета на отделните страни.
Президентът благодари за решението на британската страна да отличи посмъртно с кралския орден за храброст българина Пламен Петков, който спаси дете от удавяне. На последвалия по-късно през деня прием, даван от Уилям Хейг по повод посещението на държавния глава във Форин офис, присъства и майката на Пламен Петков.
Балканите са на прав път и се променят към по-добро, заяви държавният глава и на срещата си със заместник-министър-председателя на Великобритания Ник Клег. Откроена бе ролята на ЕБВР за развитието на региона чрез подготвяната нова стратегия на банката за България и Югоизточна Европа. Държавният глава подчерта приоритетното значение на енергийната ефективност и диверсификацията на енергийните източници за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика. В този контекст бе отбелязана ролята на компанията "Петрокелтик" в търсене на природен газ в българския черноморски шелф, както и на проекта ТАП.
По време на двете срещи беше отбелязано доброто сътрудничество между България и Великобритания в областта на отбраната и борбата с тероризма. Президентът обсъди с представителите на британското правителство и възможностите за по-ефективно използване и съвместни учения между въоръжените сили на двете страни.
По отношение на свободното движение на хора и България и Великобритания са единодушни, че това е сред основните постижения на ЕС и трябва да бъде запазено. Президентът Росен Плевнелиев посочи, че преобладаващата част от българските граждани, живеещи в Обединеното кралство, са висококвалифицирани и имат сериозен принос за развитието на местната икономика. За да се преодолеят притесненията относно евентуални злоупотреби с британската социална система, предстои в скоро време да се подпише писмо за сътрудничество между българското министерство на труда и социалната политика и британското Министерство на труда и пенсиите. Държавният глава изрази надежда в кратки срокове да бъде решен проблемът със спрените заеми на българските студенти във Великобритания.